23 novembra 2009

Homo multilinguanicus


  Chladným vlhkým vzduchom sa šíri vôňa trdelníkov. Prenasleduje ma, mrcha. Rozmýšľam, že sa tých pár krokov vrátim a kúpim si jeden. Veď čo by som si nedoprial!? Vtom sa však vo mne ozve hrubý hlas nekomerčnej hrdosti. „A just nie,“ poviem mi. „Mňa si nekúpite! Ba čo viac, ani ja si vás nekúpim!“ zvolám vo svojej hlave. Pre istotu to ešte dvakrát zopakujem.

  Sklopím pokorne zrak a sebavedomým krokom pokračujem v ceste. (Áno, darí sa mi snúbiť pokoru so sebavedomím.) Hľadím na lístie a v šedej kôre mozgovej vyvolávam búrku vnemov a myšlienok, ktorá má zmazať spomienku na opustené a nedotknuté trdelníky.

  „Ježišmária ruka!“ ozve sa vo mne v momente, keď uvidím ruku. Nie však svoju, ale niečiu. Načahuje sa za mnou a ja začínam mať dojem, že sa k tejto novej a nečakanej situácii musím nejako postaviť. Búrke vnemov a myšlienok sa otáčam chrbtom a vraciam sa do reality.

  Tá skaderuka mi mieri priamo na srdce, nuž voľky-nevoľky zastavím a zameriam na ňu zrak svoj. Hľa, drží papier a núka mi ho. Reflexy predbehnú rozum, zdrapím leták, rozum dobehne reflexy a vynadá mi, že zas zbieram zdrapy hoc dobre viem, že v nich nič užitočné nenájdem.

  „Film Posledný hriech. Zadarmo. Český dabing.“ Odčítajúc heslá z nechceného letáku nemenovaného cirkevného združenia si uvedomujem, ktorá bije.

  - Du jú spik ingliš? - spýta sa ma majiteľka ruky.

  „Hahááá! Tudky matudky,“ poviem si a viem, že chcem skoncovať ešte nezačatý rozhovor.

  - Nie, vôbec, - odvetím číročistou slovenčinou.

  - A po slovensky? - zaskočí ma majiteľka.

  - Ehm... Nein! - vynájdem sa, pridám do kroku a zmiznem.

  Kráčam s neskrývanou hrdosťou na svoju jazykovú virtuozitu. „Chlapče, ty sa vo svete nestratíš,“ poviem si a najradšej by som sa potľapkal po ramene. Veď som práve zúročil takmer všetky vedomosti, ktoré som sa na hodinách nemčiny naučil. Snáď by som si zaslúžil za odmenu trdelník, ale okolo tej ruky už ísť nemôžem...

  Súvisiaci článok: Čas sú peniaze

  PS. Škandál! Slovo trdelník nie je v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Ešteže je v Úradnom vestníku EÚ. Pri písaní som si tiež spomenul na briskné zamyslenie o slovnej zásobe internetových celebrít.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators