01 februára 2010

Španieli chcú obmedziť reklamy na krásu


  Španielska vláda chce zakázať vysielanie televíznej reklamy na prípravky na chudnutie a niektoré kozmetické prostriedky pred 22. hodinou. Chce tak bojovať proti poruchám stravovania, ktoré vraj u mladých dievčat vedú až k anorexii či bulímii.

  Španielsky „priemysel krásy“ si totiž odhryzol z  reklamného koláča tretiu najväčšiu časť. V minulom roku tamojšie televízie vysielali 7-tisíc reklám na prípravky na chudnutie a ďalších 55-tisíc na kozmetické produkty. Zákonodarcovia sa ich teda rozhodli regulovať.

  Obmedzenie reklám prichádza s novým zákonom o vysielaní, ktorý už prešiel dolnou komorou parlamentu. Podľa Guardianu sa v ňom píše, že je zakázané vysielať reklamu na veci, ktoré podporujú kult tela, teda na prípravky na chudnutie, chirurgické zákroky a kozmetické ošetrenia. Nemá sa teda propagovať to, čo živí myšlienky, že úspech závisí na takých faktoroch, ako je fyzická hmotnosť a vzhľad.

  „Zámer je skvelý, ale bez dostatočných sankcií to nie je k ničomu,“ citujú svetové médiá José Luisa Colása, prezidenta Združenia televíznych a rozhlasových spotrebiteľov.

  Colás sa mýli. Problémom nie je riziko nedostatočných pokút za porušenie zákona, ale samotný fakt, že Španieli sa púšťajú do naivného a vopred prehraného boja. Výstižnejšie povedané, že sa rozhodli čúrať proti vetru.

  Kult krásy nie je produktom (výlučne) reklamného priemyslu, ale rozšíril sa v 20. storočí v náväznosti na mnohé sociálne zmeny (anonymita mestského života, sociálne istoty, tolerancia volnejších medziľudských vzťahov...). Hoci za masovým rozšírením kultu krásy stáli médiá (módne časopisy, film, televízia), cesta späť skrze obmedzovanie reklám nevedie.

  Krása je všeobecne vnímaná ako niečo, čo sa dá kúpiť a čím sa dá platiť, je prísľubom šťastia a cestou k úspechu. Vedomie týchto skutočností je v nás zakorenené tak hlboko, že ani úplný zákaz reklám na krásu by na tom nič nezmenil. To by sa najprv španielskym poslancom muselo podariť regulovať reklamu na internete a potrebovali by ešte zbaviť svet poloprávd o tom, čo sa páči mužom na ženách, a čo zas ženy hľadajú u mužov.

  Na niečo také španielski poslanci nemajú – teda, pokiaľ nie sú takí krásni, že by sme im to zožrali aj s navijakom.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators