02 mája 2010

Economist: Česi by sa mali od Slovákov a Maďarov odsťahovať


  Týždenník The Economist si predstavil krajšiu a priateľskejšiu Európu. Českú republiky by na mape presunul k Atlantiku, nech sa nemusí prizerať, ako sa Slováci s Maďarmi hašteria.

  "Keď človek zistí, že ho jeho susedia otravujú, môže sa presťahovať, avšak celé štáty niečo také urobiť nemôžu. Ale predpokladajme, že by sa to dalo. Ak by sme mapu Európy poprehadzovali, život by bol logickejší a priateľskejší," píše britský týždenník The Economist, ktorý sa pokúsil vytvoriť nové usporiadanie krajín na starom kontinente.

  Na novej mape sa britskí novinári rozhodli zachovať samostatné Slovensko, ale v jeho okolí by urobili výrazné zmeny. Prekvapením je, že si želajú, aby našim južným susedom ostali Maďari, a to aj napriek tomu, že si uvedomujú, aké nezmyselné politické roztržky to už dnes vyvoláva. A keďže podobné žabomyšie vojny medzi sebou vedú Flámi a Valóni, chcú, aby si Belgicko vymenilo miesto s Českom. Česi by sa tak už nemuseli prizerať na slovensko-maďarské vzťahy a isto by si vraj dobre rozumeli so svojimi novými susedmi, Holanďanmi.

  Nové usporiadanie Európy podľa The Economist: 

  mapa: iDnes.cz

  Poľsko by sa malo presunúť na miesto terajších britských ostrovov, pretože Poliaci si v minulosti už dosť vytrpeli medzi Rusmi a Nemcami a vraj by si zaslúžili čerstvý vzduch a more Atlantiku, ktoré by ich chránilo pred prípadnými útočníkmi.

  Veľká Británia by sa presunula viac na juh, do blízkosti Azorských ostrovov. Angličania totiž podobne ako stredomorské krajiny musia bojovať so zvyšujúcim sa štátnym dlhom.

  Grécko musí vystúpiť z eurozóny

  Pobaltské krajiny by The Economist presunul ďalej od Rusov a vytvoril im nový ostrov v blízkosti Írska, keďže po vypuknutí krízy musia Estónci, Litovčania a Lotyši zavádzať mnohé úsporné opatrenia spolu s Írmi.

  Bielorusi by sa mohli podľa britského týždenníka vykrútiť z ruského tlaku, ak by sa presunuli na sever k Baltickému moru. Ukrajina by si našla nové polohu viac na Západ a jej nová spoločná hranica s Nemeckom by donútila Brusel brať jej integračné ambície vážne. Rusko by sa zas mohlo posunúť viac na juhozápad, a tak uvoľniť Sibír Číňanom, ktorí ho vraj "skôr či neskôr aj tak budú mať".

  Na Balkáne presadzujú britskí novinári tiež viaceré zmeny, neutrálnym Švajčiarom chcú zas vytvoriť priestor pri Nórsku, a zaradiť ho tak k severským krajinám.

  Veľkú zmenu by chcel The Economist urobiť s Talianskom. Jeho územie od Ríma južne by sa malo oddeliť a vytvoriť Kráľovstvo dvoch Sicílií (prezývané tiež Bordello). Toto novovzniknuté kráľovstvo by si neskôr mohlo urobiť menovú úniu s Gréckom, ktoré by podľa Britov malo vystúpiť z eurozóny.

  Článok bol písaný pre SME.sk.

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators