23 mája 2010

Fico už asi má vlastný denník. Denník Pravda


  Nový majiteľ a výrazné zmeny v redakcii Pravdy sa už odrážajú aj na obsahu novín. Denník kryje škandály okolo financovania strany Smer.

  Tento týždeň sa redakcia Pravdy odvážila otestovať vernosť svojich čitateľov tým, že zverejnila príšerný rozhovor s riaditeľom STV Štefanom Nižňanským. Už po prečítaní prvých troch otázok sa človek nemôže zbaviť pocitu, že text vznikol na objednávku a pokojne by mohol konkurovať skvostom niekdajšej mečiarovskej žurnalistiky.

  Vynovená redakcia tak o sebe niečo dôležité povedala. Samozrejme, môžeme sa nádejať, že to bolo nechcené pošmyknutie. Chyba, ktorá sa v novinách ľahko pritrafí. Štvorstranový preklep.

  Na rozdiel od toho však len ťažko možno veriť, že ignorácia škandálu okolo financovania strany Smer bola iba obyčajným lapsusom. Skôr sa natíska vysvetlenie, že ide o úmysel redakcie.

  Skromná na slovo

  Minulú sobotu (15. mája) denníky SME a Nový čas odhalili podozrivé financovanie strany Smer. V pondelok Pravda o týchto vážnych zisteniach úplne mlčala a prvýkrát sa k téme vyjadrila až v utorok (18. mája). Pripisovala jej pritom takú váhu, že text zaradila až na ôsmu stranu. V stredu už opäť nenapísala ani riadok.

  Téma medzitým narástla a keďže ju už nebolo možné ďalej ignorovať, Pravda jej vyčlenila vo štvrtok aj v piatok druhú stranu novín. Všetky tieto texty napísala Vanda Vavrová, ktorá tak, ako kedysi recyklovala vlastný komentár, aj teraz len zopakovala to, čo bolo napísané v iných médiách a čo vydali tlačové agentúry. Žiadne vlastné zistenia, originálne výpovede, snaha priniesť niečo nové. A to ani vo víkendovom vydaní.

  Za celý týždeň hlavnú politickú udalosť na Slovensku komentoval v Pravde iba Danglár a Peter Javůrek, podľa ktorého je kauza len „ďalšia epizóda nekonečného seriálu na náš účet“. 

  J&T. Exodus. Joj.

  Náš druhý najčítanejší seriózny denník zmenil v marci majiteľa. Predaj sprostredkovala finančná skupina J&T, ktorá má na Pravdu aj predkupné právo. Hovorca skupiny Maroš Sýkora upokojoval verejnosť, že do obsahu novín sa zasahovať nebude. „Redakcia bude naďalej robiť také noviny ako doteraz," myslel si aj vtedajší šéfredaktor Juraj Porubský. Následne musel vypratať stoličku pre novú šéfredaktorku Noru Sliškovú.

  Redakciu už opustilo okolo trinásť novinárov. Niektorí dali výpoveď z personálnych dôvodov, „iní spomenuli aj obavu nad smerovaním novín, najmä v oblasti domáceho spravodajstva,“ píše Mediálne.sk.

  Do tejto mozaiky zaujímavo zapadá aj dianie v TV Joj. Spolumajiteľ J&T Ivan Jakabovič minulý týždeň v televízii stopol reportáž o financovaní Smeru. Zhoda okolností?

  Poslušná

  Nik nechce, aby redaktori Pravdy rozpútali proti Ficovi štvavú kampaň. Ale ak sú na svete vážne podozrenia, že premiér ponúkal miesta v štátnych podnikoch a že tajil svojich sponzorov, je podozrivé, ak sa toho novinári nechytia a ak píšu iba servilné referáty z agentúrnych správ.

  Ak denník, ktorý sa radí medzi mienkotvorné, za celý týždeň neprispeje k najdiskutovanejšej téme čo len jednou vlastnou informáciou či postojom, ak sa jej venuje len okrajovo, vrhá to tieň podozrenia. Podozrenia, že Pravda bude poslušným médiom a že zveličujúci titulok tohto článku už možno o pár týždňov či mesiacov nebude ľuďom pripadať prehnaný.

  Ak k tomu dôjde, nemusí ísť o tragédiu. Môže to aspoň málo pomôcť k pluralite médií na Slovensku. Ale treba o tejto zmene orientácie Pravdy vedieť a hovoriť...

  Poznámka pre korektnosť: Autor pracuje ako editor webu SME.sk

  Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.   9 komentárov:

   F1LCO povedal(a)...

   Len preto, že sa Pravda nevenuje stále dookola rovnakým článkom ako SME ešte nemôže byť považovaná za Ficove noviny. Mňa napríklad rozčuľuje, keď otvorím SME a vidím samé kauzy týkajúce sa súčasnej vlády, ktoré majú často hmlisté a ničím nedokázateľné základy. Nie som zástancom konania tejto vlády ani jej podporovateľ, ale treba pochopiť, že pri súčasnom stave justície na Slovensku sú tieto ,,kauzy,, neobjasniteľné.

   empel povedal(a)...

   2F1LCO: vzhladom k tomu, ze cenzura na Pravde zacina v diskusiach pod clankom odstranovat akekolvek negativne prispevky o Ficovi, mozeme kludne oznacit tieto byvale noviny uz len za ubohy Ficov propagandisticky platok

   wabt povedal(a)...

   Bolo by divné, keby Filip na svojej pozícii písal pochvalne o Pravde :) Pre úplnosť podotýkam, že Pravdu i Sme čítam len sporadicky a ešte ma nikdy nenadchli. Len sa mi nepáči, ak noviny robia politiku.

   Dennik povedal(a)...

   Ako človek blízky redakcii, môžem iba potvrdiť postreh Filipa. Vnútri to funguje všelijako len nie štandardne. Redaktor za otázku, prečo nepíšeme o podozreniach Smeru dostal upozornenie, že nabudúce po podobnej otázke si môže hľadať nové zamestnanie. Témy sa vyberajú tak, aby neškodili, alebo skôr pomohli súčasnej vláde. Ak je nejaká konfliktná téma, tak príde zákaz o nej písať s tým, že to by vydavateľ právne neustál pri prípadnom spore. Univerzálna odpoveď, hoci má redaktor všetky relevantné dôkazy. A rozhovor s Nižňanským je jasný barter na príkaz údajných majiteľov... Čo za to denník dostane je však otázne. Nepohodlní redaktori sú vytesňovaní a zastrašovaní, aby odišli znechutení sami.

   Jozef povedal(a)...

   Ako človek blízky redakcii môžem iba potvrdiť, že sú to nezmysly. Asi niekomu ozaj prekáža, že Pravda ďalej existuje a že ju nekúpilo Sme.

   Lev bez hrivy povedal(a)...

   Ako clovek blizky zdravemu rozumu mozem potvrdit, ze by bolo nezmyslom, aby SME kupovalo Pravdu :-D

   Ján Maršálek povedal(a)...

   Bolo by dobré, keby na Slovensku konečne vznikol nový denník, ktorý by bol schopný dôstojne konkurovať tým doterajším... aby si náročnejší čitateľ mohol vybrať, resp. porovnať.

   Dennik povedal(a)...

   Ad Jozef: Možno pracuješ na inom ako treťom alebo štvrtom poschodí, alebo si priamo súčasťou nového vedenia. Sám som bol svedkom usmernenia, aby redaktorka nevolala Hanzelovi, aby nebodaj nepovedal niečo ďalšie, čo by sa muselo napísať. Preto iba racyklácia starých faktov. A po ďalšie. Považuješ za štandardné, keď športový redaktor, ktorý sa nemiestene pýtal na porade ohľadom písania o kauzy Smer, dostal na poslednú chvíľu zákaz vycestovať na MS vo futbale do Južnej Afriky, hoci mal už všetko vybavené a zaplatené? To je nespochybniteľný fakt. A osobne to za štandardné nepovažujem.

   Dennik povedal(a)...

   Oprava: Možno pracuješ na inom ako piatom alebo štvrtom poschodí (hlavná časť redakcie), alebo si...

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators