14 júla 2010

Práca francúzskeho úradníka: Päť hodín týždenne a Facebook


  Francúzska úradníčka dostala zákaz na dva roky pracovať v štátnej sfére. Napísala totiž knihu o tom, ako sa francúzski úradníci flákajú na Facebooku a pracujú len päť až sedem hodín týždenne.

  Francúzski úradníci pracujú maximálne päť až sedem hodín týždenne a súťažia maximálne v tom, kto dokáže viac natiahnuť pracovnú prestávku. Byrokrati vraj bežne simulujú, aby zostali týždne v pokoji doma, alebo pokojne strávia celý pracovný deň na Facebooku. V knihe Absolument dé-bor-dée! o tom píše bývalá štátna zamestnankyňa vystupujúca pod pseudonymom Zoé Shepardová.

  Kniha, ktorej názov možno preložiť ako "Úplne zavalená prácou", má podtitul "Ako z 35 hodín urobiť celý mesiac". Vyšla v marci minulého roku a dodnes sa predalo asi 10-tisíc kópií. Potvrdzuje najhoršie obavy o tom, ako to v krajine s armádou 5,2 miliónov úradníkov vyzerá. Viac píše britský denník Daily Telegraph.

  Autorka tvrdí, že v štátnom aparáte je úplne bežné zamestnávanie rodinných príslušníkov, šokujúce plytvanie verejnými zdrojmi a dokonca vykazovanie návštev nevestincov v položke cestovných nákladov.

  Týždeň na napísanie pár strán textu

  Shepardová začala po škole pracovať na mestskom zastupiteľstve v juhofrancúzskom regióne Akvitánia. Do tamojšej Rady pre medzinárodné a európske záležitosti nastupovala s nadšením, že bude môcť získané vedomosti využiť. Vytriezvenie však bolo rýchle.

  V deň nástupu jej dal šéf týždeň na to, aby prepísala niekoľko strán textu. "Žartujete?" opýtala sa. "Viem, že je to ťažká úloha. Pokojne môžete prácu pretiahnuť do polovice budúceho týždňa," odvetil riaditeľ. Za hodinu a pol mala text prepísaný.

  "Prvé týždne som stále hľadala skryté kamery, pretože som si myslela, že ide o nejaký test či žart," povedala pre Daily Telegraph. Za päť hodín práce týždenne dostávala plat 3000 eur mesačne.

  Trest na dva roky

  Keď sa raz Shepardová spýtala, či jej dokument môže skontrolovať nadriadený, dozvedela sa, že musí počkať, lebo sa začala lovecká sezóna. Počas nej klesol počet zamestnancov v úrade o pätinu.

  Tridsaťdvaročná úradníčka, pravým menom Aurélie Boullet, tvrdí, že 90 percent knihy je čistá pravda, zmenené sú vraj len mená a odstránené vulgarizmy.

  Jej kolegovia zo socialistami ovládanej radnice sa však v knihe spoznali a obvinili ju, že si všetko vymyslela. Shepardová upozorňuje, že jej kancelária pre medzinárodné a európske záležitosti zamestnáva 30 ľudí, čo je dôkaz o prezamestnanosti. Väčšina z nich vraj nemá absolútne nič na prácu.

  Disciplinárna komisia jej za nedodržanie mlčanlivosti a diskrétnosti zakázala na dva roky pracovať v štátnom úrade.

  "Je to absurdné. Ľudia, ktorí vyniesli verdikt, sa do mojej knihy ani nepozreli. Nenapísala som pritom žiadnu karikatúru. Francúzsky štátny aparát neuveriteľne plytvá a keď na to poukážete, ste bez práce," cituje autorku britský denník.

  Zo siedmich členov disciplinárnej komisie piati jej knihu vôbec nečítali. Ich rozsudok je podľa nej vážnym obmedzením slobody prejavu. Voči rozhodnutiu sa chce odvolať.

  Potešila Sarkozyho

  Jej kniha potešila prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý vedie už roky kampaň za zníženie byrokratického aparátu. Ten podľa Daily Telegraph spotrebováva 56 percent francúzskeho štátneho rozpočtu, čo ho radí na tretie miesto v Európe.

  Prezamestnanosť potvrdzuje aj oficiálna správa (pdf), ktorá vyšla v roku 2009. Tá konštatuje, že počet zamestnancov v štátnej sfére v rokoch 1980 až 2007 narástol až o 71,2 percenta.


  Článok bol písaný pre SME.sk.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators