15 augusta 2010

Prečo sa ľudia boja Googlu, a nie živej panorámy?


  Spomínate si, aká vlna nespokojnosti sa zdvihla po tom, čo Slovenská televízia začala z lyžiarskych stredísk vysielať Živú panorámu? Ako si vtedy ľudia sťažovali na obmedzovanie osobnej slobody a súkromia? Ako sa báli, že ich šéf uvidí v telke na svahu, hoci v práci povedali, že sú chorí a idú na PN? Ako v tom roku klesli tržby lyžiarskych stredísk s namontovanými kamerami, lebo sa im turisti začali vyhýbať?

  A pamätáte si, ako ľudia zúrili, keď sa tento voyeurizmus rozšíril aj do aquaparkov, námestí a centier miest? Keď desiatky webkamier sledovali ľudí na každom kroku – dokonca v plavkách! – a ich prevádzkovatelia si z toho urobili dobrý biznis?

  Nie? Naozaj si na nič z toho nespomínate? Ani matne?

  Prečo nie?

  Je to úplne pochopiteľné. Nepamätáte si, lebo sa nič z toho nestalo. Nikdy.

  Ľudia Živú panorámu nevnímali (a nevnímajú?) ako niečo, čo by im neprimeraným spôsobom kradlo súkromie. Je preto zaujímavé sledovať, ako tí istí ľudia upadajú do mdlôb, keď ide Google nafotiť deväť slovenských miest do svojej služby Street View.

  Čo sa za ten čas zmenilo? Cenia si ľudia svoje súkromie viac? Alebo majú dnes lepšie vedomosti o tom, čo dokážu nové médiá? Je to preto, že si začínajú uvedomovať, že internet nie je až takým anonymným priestorom, ako sa kedysi zdalo? Vzniká medzi ľuďmi fóbia zo všetkého, čo má značku Google resp. Facebook? Alebo si naozaj niekto myslí, že za projektom Street View stojí Mossad a CIA?

  Japonskí turisti

  Samozrejme, okolo Street View visí viacero otáznikov (či skôr výkričníkov), ktoré nemožno ignorovať (napríklad zistenia, že Google uchovával dáta z nezamknutých wi-fi sietí). Avšak obavy, že teraz Google nafotí aj menovky na zvončekoch, už nemajú nič spoločné so zdravým rozumom.

  Ľudia sa rozčuľujú, že im kamery na špeciálnych Street View autách odfotia ich domy. Čo je na tom tak traumatizujúce? Veď fotiť domy môže každý. Japonskí turisti to robia v uliciach Bratislavy denne a nik ich neoznačuje za špiónov.

  Panoramatické zábery, ktoré o niekoľko mesiacov Google na webe zverejní, ukážu desiatky až stovky Slovákov (s rozmazanými tvárami) v ich každodenných situáciach. Čo to bude znamenať, ak sa na Street View nájdete? Len to, že v bližšie neurčenom čase ste stáli na rohu tej a onej ulice a v ruke ste mali igelitku. Nič viac. V porovnaní so Živou panorámou a inými webkamerami je to zanedbateľné.

  Mimochodom, tým, že ste prišli na tento blog získal o vás Google (cez službu Analytics) mnohonásobne viac informácií, ako z nejakých panoramatických fotografií. Nebudete sa báť prísť znovu?

  Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


   6 komentárov:

   rony povedal(a)...

   lebo cast z nich si mysli, ze je to zive vysielanie a samozrejme par posukov trpiacich konspiracnym stihomamom potrebuju exhibovat cimkolvek :-) Ked sa k tomu este prida zopar triezvo uvazujucich ludi s normalnymi poznamkami o mazani tvari, tak tato zmes je vybusnejsia ako fakt, ze StreetView je uz len spristupnenie toho, co maju tie ich spionske paranoje davno k dispozicii.

   Peter povedal(a)...

   O súkromí sa môžeme baviť na www.katasterportali.sk,kde hocikto si môže zistiť kto býva v ktorom byte,kedy sa narodil,alebo opačne ,kde býva ten a ten...
   Zaujímavé zistenie,že ľuďom vadí takáto dobrá vec,asi sú ako voľakedajší indiáni,boja sa že fotka kradne dušu.

   Frantisek_Petras povedal(a)...

   zachytit nieco (niekoho) v zivej panorame je ako zachytit tvar v iducom vlaku, da sa to ale je tam minimalna pravdepodobnost. google vsak za jeden den (ci dva?) prejde cele mesto, fotografie zostanu a ak budete chciet a date si tu namahu, nakoniec tam mozte objavit co hladate ...ak nieco hladate. a skor ako lusknete prstom tak to nieco obleti mailami polku vasho mesta. nie som ziadny konspirator ale chapem ludi, ktori si nepraju aby ich zahrada a sukromie "viselo" niekde ako na nastenke. (ale suhlasim s rozmazanim tvari a SPZ, povazujem to za dostatocne lebo ta sluzba ma velmi vela vyhod)

   matushorvath povedal(a)...

   Spomínate si, aká vlna nespokojnosti sa zdvihla po tom, ako Google začal fotiť ulice slovenskych miest?

   Nie? Naozaj si na nič z toho nespomínate? Ani matne?

   Kde a kto konkretne sa stazoval? Okrem ojedinelych paranoidnych pripadov som nevidel ziadnu vyznamnu vlnu negativnych reakcii...

   Marian povedal(a)...

   A kto sa ako rozculuje?
   :) Aha, diskuteri na SME.sk.
   To je predsa len agresivny sum.
   Ak bude protestovat niekto aspon na blogu, tak len potom to ma aspon nejaku vahu a zmysel na to reagovat.

   wabt povedal(a)...

   Zdá sa mi, že rozmazávanie tvárí nezačalo v Bratislave.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators