19 augusta 2010

Rektor Gahér opäť cituje nesprávny rating


  AKTUALIZOVANÉ 19. AUGUSTA o 12:40

  Zobudiť sa a prečítať si v novinách, že medzi 500 najlepších univerzít sveta sa dostala aj jedna zo Slovenska, by bolo príjemné. V stredu sa také niečo stalo. Avšak šlo o číry nezmysel.


  „Univerzita si udržala postavenie najlepšej slovenskej vysokej školy, sme lídrom. Ak si vezmete rebríček Webometrics, tak sme na jar boli na 431. mieste. Takže nie je pravda, že žiadna škola nie je v prvej päťstovke. Druhá najlepšia vysoká škola je tak štyristo miest za nami.“

  Gahérové slová sa nezakladajú na pravde:

  1. Univerzita Komenského sa na 431. mieste nachádzala v rebríčku z januára 2010.

  2. Podľa aktuálneho ratingu z júla 2010 spadla až na 520. miesto.

  3.  Ďalšou slovenskou vysokou školou v poradí (podľa júlových čísel) je Slovenská technická univerzita (830. miesto) a Technická univerzita v Košiciach (837. miesto). UK teda nemá náskok štyristo miest, ale len 310.

  4.  Keď sa hovorí o Top 500 univerzitách sveta, má sa na mysli Šanghajský rebríček. Gahér sa však už roky rád pýši rebríčkom Webometrics, ktorý vôbec nevyjadruje kvalitu škôl (ako mylne  uviedla aj redakcia SME), ale iba mieru kvalitu prezentácie univerzity v internete. („The original aim of the Ranking was to promote Web publication. Supporting Open Access initiatives, electronic access to scientific publications and to other academic material are our primary targets.“ Viac informácií na webometrics.info.)

  František Gahér pri rozhovore uvádzal neaktuálne čísla. Mohol to byť len omyl. Isto sa však  v problematike pohybuje dostatočne dobre na to, aby poznal rozdiel medzi Šanghajským ratingom a rebríčkom Webometrics. Isto vie, že Webometrics nehovorí nič o kvalite výučby, výskumu a vyučujúcich. Napriek tomu ho už roky veľmi rád cituje – v médiách i výročných správach univerzity. Prečo to robí, nech už posúdi každý sám.

  AKTUALIZOVANÉ 20. AUGUSTA o 9:35: Téme sa venuje aj piatkové vydanie denníka SME: "Povedal som niečo, čo nie je pravda? (...) Vychádzal som z toho, že nie je pravda, že žiadna univerzita sa neumiestnila v prvej päťstovke a dokumentoval som to, že sme k istému dátumu boli na 431. mieste," povedal Gahér pre SME.

  Súvisiace články:

  Akademické tituly bažantov (o zakomplexovaných akademikoch)
  Možno veriť číslam a štatistike? (viac o číslach a štatistike)
  Strata akreditácií nie je riešením (o zlom systéme garantov štúdia)

  Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators