11 októbra 2010

Je to vedecky dokázané: Figeľ je skorumpovaný


  "Svetovú cenu by mal dostať ten, kto odhalí, prečo je elementárna slušnosť v politike absolútnou neznámou a prečo sa aj zo slušných ľudí, ktorí do nej vstúpia, časom stáva obyčajná stranícka masa."

  Byt v Starom meste za 50-tisíc korún strhol Jánovi Figeľovi svätožiaru z hlavy. Spočiatku sa snažil obhájiť neobhájiteľné, ale nakoniec sa rozhodol, že ho dá na dobročinné účely. Sympatické a u nás trochu nezvyčajné. Avšak ani takáto sebreflexia (či skôr pud sebazáchovy?) Figeľa úplne neočistí.

  To, či byt získal len so šťastím, alebo s pomocou vplyvných priateľov, sa už zrejme nikdy nedozvieme. Do jeho svedomia nevidíme. Zato sme si mohli všimnúť niečo iné a tiež veľmi dôležité.

  Figeľ nikdy nepriznal to, čo je všetkým jasné: že urobil chybu. Že konal nesprávne a teraz to ľutuje. Možno tak neučinil preto, lebo desiatky absolvovaných hodín mediálnych tréningov mu napovedajú niečo iné. Ale pravdepodobnejšie je, že on sám verí v oprávnenosť svojho konania.

  Moc korumpuje. Naozaj

  Anglický historik lord Acton poslal v apríli 1887 biskupovi Creightonovi list, v ktorom napísal, že moc ľudí korumpuje. Joris Lammers z Tilburgskej univerzity v Holandsku a Adam Galinsky z Northwestern University v Illinois vo svojej štúdii potvrdili, že Actonov výrok je pravdivý.

  Účastníkov výskumu rozdelili a naladili ich tak, aby boli v jednej skupine mocní a v druhej bezmocní. (Podrobnosti píše The Economist alebo sú v dostupnej štúdii.) Následne ich požiadali, aby na deväťbodovej stupnici (jednotka označovala chovanie veľmi nemorálne a deviatka vysoko morálne) označili, nakoľko je prípustné, aby niekto porušil najvyššiu povolenú rýchlosť, keď sa ponáhľa na rokovanie, a nakoľko by to bolo prípustné pre samotného účastníka.

  Z výsledkov vyplynulo, že pokiaľ prekročil povolenú rýchlosť niekto iný, dostal hodnotenie na úrovni 6,3 bodu, ale ak prekročili rýchlosť oni sami, patrila im známka 7,6. Skupina bezmocných považovala všetkých za rovných – sami sa ohodnotili na 7,2 a ostatných na 7,3 bodu.

  Žiaden škandál, žiadna dráma

  Lammers a Galinsky tieto zistenia preverili v ďalších skúškach, a tie im potvrdili, že mocní sa skutočne chovajú pokrytecky a odsudzujú prehrešky druhých viac než svoje. Porušujú pravidlá nielen preto, že im to ľahšie prejde, ale aj preto, že sa na to cítia oprávnení. A keď sú pri nekalostiach pristihnutí, často to vôbec neľutujú. (Výskum však tiež potvrdil, že moc korumpuje len tých, ktorí si myslia, že ich moc je oprávnená, nie tých, ktorí majú pocit, že sa v hierarchii ocitli na nesprávnom mieste. Tí sú na seba hyperkritickí.)

  Pri komentovaní všetkých káuz môžeme donekonečna opakovať slová o nevyspelosti našej demokracie, môžeme sa vyhovárať na komunistov či ešte nezrelú občiansku spoločnosť, môžeme nariekať nad absenciou politickej kultúry... Alebo si konečne priznáme, že korupcia a pokrytectvo – ako píše Economist – je cenou, ktorú spoločnosti platia za to, že majú v čele alfa samcov (resp. alfa samice).

  Moc jednoducho Figeľa skorumpovala. Nie je to žiadna dráma. A ani škandalózne odhalenie. Kto to netušil, bol naivný.

  Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


   5 komentárov:

   dusoft povedal(a)...

   navyse, u figela na charitu = na cirkev. cirkev = jeho kamarati. cirkev prenajme, figel zaryzuje proviziu aspon.

   topkapi povedal(a)...

   Vzdy je jednoduchsie tvrdit, ze aj druha strana je zkorumpovana, lebo pri tom sa lahsie strati aj korumpovanost ich predchodcov.
   Sutazit v niecom pozitivnom je ovela tazsie.
   A to je ostatne aj ucelom tohto vsetkeho.

   Ondrej povedal(a)...

   Porovnáva sa tu neporovnateľné!!! :(((((((((((((((((((((((((((((
   Tak ako vo všetkých médiách ľudia odložili rozum do vrecka >:(

   Myslíte si, že je rozdiel keď niekto nájde na zemi 100,-E a nechá si ich alebo vytuneluje svoju firmu a pripraví ju o milióny eur (alebo nie ;))???

   Prečo všetci nakupujeme v Tescu,... využívame rôzne akcie, dumpingové ceny a ničíme tým maloobchod - ale nevieme si priznať že princíp je rovnaký - kupujeme veci pod trhovú cenu!!! Ako krásne vieme odsúdiť druhých!!! A ako ťažko sa vieme vžiť do ich situácie :(

   topkapi povedal(a)...

   Celkom rad by som poznal mena vedcov, ktori toto vedecky dokazali ... alebo je to zase casto pouzivana floskula, ktora sprevadza vymysel, aby mu dodala zdanie pravdivosti

   wabt povedal(a)...

   Človek je ako firma, jej cieľom je vytvárať legálnou formou zisk. A tak koná aj každý jednotlivec. Zisk má rôzne formy a človeka poteší.

   Len mi je divné, že všetci berú vyjadrenie o darovaní bytu na charitu ako hotovú vec, pritom to môže byť len forma dočasnej zmeny účelu podnikania, ako to napísal dusoft :)

   Inak je zaujímavé, ako takáto, v podstate banálnosť zamestnáva hlavy a klávesnice profesionálnych i amatérskych novinárov.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators