20 marca 2011

Anglický súd nezakázal kresťanom adopciu detí


  Anglický súd zakázal adopciu detí kresťanským párom, pretože sú netolerantní. S takýmto bombastickým titulkom prišiel minulý týždeň portál LifeNews.sk, keď zverejnil správu Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska. Ako sa ukázalo, správa bola zavádzajúca.

  V článku sa píše o tom, že anglický Najvyšší súd odmietol zveriť deti do opatery manželom Eunice a Owenovi Johnsovcom, pretože vyjadrili názory proti homosexualite opierajúc sa pritom o svoje silné náboženské presvedčenie. Avšak ako už upozornili diskutujúci na vybrali.sme.sk, správa je chybná minimálne v týchto bodoch:

  • v prípade vôbec nešlo o adopciu, ale o náhradnú pestúnsku starostlivosť
  • súd teda nezamietol žiadosť manželov Johnsovcov o adopciu a nezamietol ani konkrétnu žiadosť o pestúnsku starostlivosť, iba sa vyjadril k ich návrhu na výklad právnych predpisov (in abstracto)
  • súd nezakázal adopcie všetkým kresťanom.
  Po výpočte týchto zásadných chýb by sme mohli celú správu označiť za zmätočnú (škodoradostne požiadať TK KBS, aby vydala opravu) a ďalej sa tomuto prípadu nevenovať. Mohli, keby nebol taký zaujímavý.

  Nie sú sami

  Čo sa stalo? Johnsovci v rozhovore so sociálnou pracovníčkou povedali, že homosexualita je "proti Božím zákonom a morálke". Priznali sa, že by nedokázali podporovať mladého človeka, ktorý by bol zmätený zo svojej sexuálnej orientácie, a pán Johns by sa ho dokonca snažil „jemne napraviť“.

  Na tomto mieste je dôležité povedať, že ich názory nie sú radikálne, a to jednoducho preto, že sú – aspoň u nás – bežné a rozšírené. Koľko rodičov, adoptívnych rodičov a pestúnov má problém s homosexuálmi? Koľkí by chceli svoje dieťa jemne napraviť, keby zistili, že nemá tú „správnu“ sexuálnu orientáciu? Koľkí z nich sú rasisti či antisemiti? Koľkí z nich by zo Slovenska najradšej vykopli všetkých Rómov, Maďarov, Čechov, Arabov, Číňanov a Vietnamcov? (Japoncov nie, tí sú v týchto dňoch v kurze.) Asi mnohí, ale nikto im preto nebráni vychovávať deti.

  V Británii je isto viacero pestúnskych párov, ktoré sú presvedčené, že homosexualita je zlá a neetická. Úrady teraz ale na nich nespustia hon a nebudú ich ostrakizovať. Nepríčetné a chybné informovanie TK KBS netreba brať úplne vážne. V Británii nehrozí zákaz adopcie kresťanskými pármi, súd len potvrdil, že právo dieťaťa na slobodnú sexuálnu orientáciu, nemôže byť obmedzené presvedčením jeho pestúnov.

  God Save the Queen

  Cristina Odone pre The Daily Telegraph napísala, že Británia po vynesení rozsudku už nie je kresťanským národom a všíma si iróniu, že kresťanstvo dostalo úder práve v krajine, kde sa štátna hymna začína slovami God Save the Queen, a stalo sa to na súde, kde svedkovia prisahajú na Bibliu, že budú hovoriť pravdu. Avšak prehliada, že na súde sa stále rozhoduje podľa zákonov, nie podľa Biblie či Katechizmu katolíckej cirkvi.

  Rozhodovanie súdu isto nebolo jednoduché, ale sudcovia nemohli vysloviť iný verdikt. Nie, neboli pod tlakom nejakej homoloby, ako sa ozýva v internetových diskusiách, ani sa nesnažia vytesniť kresťanské hodnoty z verejného života. Sudcovia tak museli rozhodnúť jednoducho preto, že ich zákon zaväzuje chrániť sexuálnu orientáciu svojich občanov pred každou formou netolerancie, hoci by bola posvätená aj Vatikánom.

  Ja verím, že manželia Johnsovci sú láskaví a dobrí ľudia. Verím, že tých 15 detí, ktoré mali doposiaľ v opatere, na nich nespomína v zlom a že by dokázali pomôcť ešte ďalším. Ale rozumiem, že štát radšej odmieta ich pomoc pri výchove, ako keby mal zatvárať oči pred ich homofóbiou.

  Nie som z rozhodnutia súdu nadšený, len ho chápem.

  TK KBS mala problém aj s právom na život


  Rozsudok v prípade manželov Johnsových nie je prvý, ktorý katolícka agentúra chybne interpretuje.

  Vatikánsky rozhlasTlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska ešte v decembri minulého roku priniesli správu, že európske súdy priznali právo na život nenarodeným deťom. Tvrdili, že „potrat nemôže byť právom“ a že „írsky ústavný zákaz potratov nie je v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach“.

  Európsky súd pre ľudské práva ale 16. decembra 2010 len rozhodol, že írskym ženám nie je siahnuté na ľudské práva len preto, že nemôžu vykonať potrat vo svojej krajine. Súd neuznal právo na život pre nenarodené dieťa. Navyše v argumentácii bol veľmi opatrný a dokonca napísal, že neexistuje „žiadna európska zhoda na vedeckej alebo právnej definícii začiatku života“.

  Redaktori Vatikánskeho rozhlasu a TK KBS okrem toho, že zle interpretovali judikát, neuviedli správne ani jeho autora – v správe píšu, že v prípade rozhodoval Súdny dvor v Štrasburgu. Ako sme však už spomenuli, v skutočnosti rozhodoval Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Súdny dvor sa totiž nachádza v Luxemburgu a vôbec nerozhoduje o otázkach ľudských práv.

  Článok môžete podporiť na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators