23 marca 2011

Koniec igelitiek (alebo môj prvý enviročlánok)


  Igelitové tašky na jedno použitie by mohli byť v krajinách Európskej únie zakázané. Minulý týždeň to naznačil eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik. Podľa neho je súčasný trend využívania plastových obalov dlhodobo neudržateľný a výrazne sa podpisuje na stave nášho životného prostredia, informoval portál news24.com.

  Tomuto nápadu sa dá vytknúť jedno – a síce, že je ešte stále len v štádiu konzultácií a analýz. Je až neuveriteľné, že euroúradníci, tak posadnutí potrebou regulovať a obmedzovať všetko navôkol, dodnes jednorázové igelitky nezakázali. (Existuje snáď igelitková loby?)

  V Taliansku sa to po štyroch rokoch podarilo a od januára používajú len biologicky odbúrateľné plastové tašky, alebo papierové či textilné. Je najvyšší čas sa nimi nechať inšpirovať, a dokonca by nemal byť problém zvládnuť to v kratšom čase. Možno síce očakávať kritické hlasy obchodníkov a dodávateľov, ktorí budú tvrdiť, že na zmeny potrebujú viac času, ich argumenty ale budú rovnako slabé, ako tie igelitky, ktoré sa pretrhnú v momente, keď vyjdete z obchodu.

  Chodiť do potravín bez tašky je tak isto nezmyselné, ako chodiť tam bez peňazí. Tohto zlozvyku sa nevieme zbaviť ani napriek tomu, že v mnohých obchodoch si už igelitku musíme za pár centov kúpiť. Nechcem vyznievať ako člen Strany zelených na mítingu, ale myslím si, že by sme už konečne mali poslať plastové tašky na smetisko. Smetisko dejín.

  Motivačné video na záver:


  Článok môžete podporiť na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators