28 apríla 2011

Až platiaci zákazník si môže klásť požiadavky


  "Súdiac podľa vyjadrení vo fórach, je mnoho z odporcov spoplatnenia až priveľmi presvedčených o vlastnej dôležitosti. Trpia chimérou, že ich odchodom môže portál stratiť to najcennejšie, čo má, a že návštevníci sú dôležitejší ako autori obsahu. To je samozrejme v hlbokom rozpore s realitou. Neplatiaci, ešte k tomu pindajúci návštevník je ako jednotlivec, alebo v malej skupine rádovo desaťtisíc kusov, bezcenný a zo svojej podstaty mu teda neprináležia žiadne práva vyjadrovať sa ku kvalite toho, čo dostáva zadarmo. Môže prijať čo mu ponúkajú, alebo ísť sa hádať s ostatnými pacientami na dvor liečebne. Neživíš, nepřepínej! 
  Po zavedení Piana sa z bezcenných nímandov stávajú platiaci zákazníci. To je veľmi veľký posun v ich postavení. Každý jeden návštevník až teraz získava svoju dôležitosť, pretože predstavuje konkrétnu sumu, ktorú prináša alebo odnáša (a tá suma isto neostane na symbolických troch eurách mesačne). Platiaci zákazník si konečne môže klásť požiadavky, vyžadovať istý prístup a ústupky, jeho hlas musí byť vypočutý a tak môže reálne pretvárať internet, aby lepšie slúžil jeho potrebám. Zrazu živí a teda môže aj prepínať."
  : napísal Rado Ondřejíček v článku Pianoterapia vrodenej chyby internetu. Potešil ma tento triezvy pohľad na spoplatnenie obsahu slovenského internetu.

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators