01 mája 2011

Prečo kráľovská svadba očarila svet?


  "Wiliama nepreslávil talent, ambície, inteligencia, ba ani bohatstvo, ale osud – náhodou sa narodil do kráľovskej rodiny. Tento osud s ním teraz bude zdieľať aj Kate a práve preto všetci s takým záujmom o tejto svadbe píšu, čítajú a diskutujú. (…) Osud je archaický. Čítame o tom v gréckej mytológii a u Shakespeara. V modernom, meritokratickom svete, sme si zvykli na to, že ľudia si moc či celebritu musia nejakým spôsobom zaslúžiť. Princ William je však jedným z posledných ľudí na zemeguli, ktorí sa narodili do skutočnej politickej moci. Hoci nemusí ani pohnúť prstom, jedného dňa bude hlavou relatívne dôležitého štátu. A aj ak by chcel žiť celkom iný život, nemôže. (…)  V tom je skutočne iný ako my. Nikto z nás nevie presne, ako sa vyvinie náš život, ale William o tom má lepšiu predstavu ako väčšina z nás – a teraz už ju má aj Kate."
  : napísala Anne Applebaum pre Washington Post. Na článok ma upozornil web Salon.eu.sk. Oslovil ma aj postreh Miriam Novanskej priamo z Londýna:
  "Briti túto svadbu potrebujú. Potrebujú dôvod si vyraziť do ulíc aj z nejakého pozitívneho dôvodu, nielen kvôli štrajkom. Potrebujú svoju rozprávku. Lebo veď čo si budeme nahovárať, príbeh Williama a Kate je rozprávka ako vyšitá."


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators