25 júna 2011

Koľko ľudí vie hovoriť? Myslím skutočne hovoriť


  Aj vy ste v detstve s kamarátmi diskutovali o tom, čo by bolo horšie: prísť o ruku alebo o nohu, pravú alebo ľavú, oslepnúť alebo ohluchnúť?

  Rovnakú hru hrával aj Christopher Hitchens. Nespomína si ale, že by niekedy uvažoval o možnosti, že stratí hlas. A práve s tou je dnes konfrontovaný. V júni minulého roku mu totiž diagnostikovali rakovinu pažeráka. Kedysi mal tento britský spisovateľ a filozof mocný hlas, s ktorým mohol bez mikrofónu prednášať pred veľkou sálou plnou ľudí. Teraz však z jeho hrdla vychádza len tenký detský či skôr – ako sám píše v dojemnom článku pre americký časopis Vanity Fair – prasací piskot.

  "Prísť o schopnosť hovoriť je takmer ako keby sa ťa zmocnil záchvat impotencie alebo ako keby ti amputovali časť osobnosti," píše. Je presvedčený, že keby o svoj hlas prišiel skôr, v živote by to ako spisovateľ tak ďaleko nedotiahol. Novinár Simon Hoggart z denníku The Guardian totiž pred 35 rokmi označil Hitchensov článok za nudný. "Píš tak, ako hovoríš," poradil mu.

  Rovnakú radu som dostal kedysi aj ja – ale nie v škole. Kdeže! Tam sa patrilo používať cudzie slová, hoci slovenčina pozná ich zrozumiteľný ekvivalent. Tam nám vraveli, že prvá osoba do žiadneho článku nepatrí. A že nemáme používať ani výraz článok, ale radšej príspevok. Vďaka vplyvu univerzity som tak dokonca aj pri blogovaní používal autorský plurál. (Samozrejme, Hitchens neštudoval na Slovensku. Príčinu niekdajšej nudnosti jeho článkov nachádza inde: "Môj strach zo samoľúbosti a zo zámena označujúceho prvú osobu bol vlastne tiež istou formou samoľúbosti.")

  Hitchens ťažko znáša stratu svojho hlasu aj preto, lebo roky svojim študentom prikazoval, aby každú svoju slohovú prácu prečítali nahlas svojmu kamarátovi. "Pokiaľ niečo stojí za to, aby sme si to vypočuli, je veľká šanca, že to stojí za to, aby sme si to aj prečítali," hovorieval im. Tieto slová si beriem k srdcu (a preto som tento článok ešte pred zverejnením prečítal kamarátke do telefónu) a mali by si ich prečítať aj všetci začínajúci novinári, blogeri či spisovatelia.

  "Píš tak, ako hovoríš." Tá rada znie jednoducho, priam triviálne. Samozrejme, nie je to tak. Visí tu totiž stále ešte jeden problém, na ktorý Hitchens vo svojom článku upozornil: "Roky som kurz tvorivého písania začínal slovami, že každý, kto vie hovoriť, vie aj písať. Po tomto kúsku sladkého cukru som na študentov zamával obrovským a desivým bičom: 'Čo myslíte, koľko ľudí v tejto triede vie hovoriť? Myslím tým skutočne hovoriť?'"

  Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators