19 júla 2011

Czech Made Man je zúfalý človek, ktorému nie je čo závidieť


  Už ako malý podvádzal a kradol. Po Revolúcii robil veksláka a prostitúta v Mníchove, zavreli ho na psychiatriu aj do väzenia. Rozbehol veľké obchody v Číne a potom si na dva roky sadol za počítač, aby zaregistroval vyše 8-tisíc falošných internetových domén, na ktoré ľudia klikajú ako blbí a on bohatne. Nakoniec o ňom natočili film. Zdeněk Kubík.

  Filmové recenzie často nepíšem, preto to uľahčím sebe aj vám a prejdem rovno k záverečnému verdiktu: Czech Made Man je podľa mňa veľmi dobrý film. Herecký výkon Jana Budaře je excelentný, kamera a hudba si spolu rozumejú, réžisér Tomáš Řehořek vytvoril mozaiku, ktorá výstižne zrkadlí zdrogovanú myseľ hlavného hrdinu a zároveň rozprávača príbehu. Tento film nepotrebuje moralizovať o spoločenskej škodlivosti konania Zdeňka Kubíka (a asi ani nemôže, keďže Kubík je jeho spoluproducentom). Tento film je dobrý taký, aký je. A to je všetko, čo potrebujete vedieť, ak rozmýšľate, či naň máte ísť do kina.   (Filmový) Zdeňek Kubík je antihrdina par excellence. Je to škaredý, bezcharakterný a do seba zahľadený sedlák, ktorý svoje nemorálne správanie ospravedlňuje nepekným detstvom a presvedčením, že v tejto ťažkej dobe (mimochodom, ktorá bola ľahká?) sa človek musí chytiť každej príležitosti a má sa vykašlať na poctivosť. Je bezcitný, závislý na alkohole a drogách. Jediné, čo miluje, sú peniaze. Veľa peňazí.

  „Človek, ktorý dokáže vyčísliť svoj majetok, ho veľa nemá,“ povedal Kubík v rozhovore pre iDnes.cz. Milióny zarobil založením tisícov domén, na ktoré umiestnil reklamné bannery. Ľudia sa na tieto stránky nechtiac dostávajú a Kubík vďaka ich klikaniu bohatne. „Mali sme napríklad doménu twiter.com. Kúpili sme ju za pätnásť tisíc, predali za štvrť milióna dolárov. Twitter s jedným T totiž napíše jeden a pol milióna ľudí mesačne,“ prezradil.

  Kubík nie je žiaden český Larry Flynt, aj keď provokovať ho baví. Hovorí o sebe, že mal v živote dosť šťastia, vďaka ktorému zbohatol. Vraj počas písania scenára bojoval za to, aby záver filmu vyznel pozitívne. Preto ten úsmev na konci.

  Ale to všetko sú márne pokusy, ktorým divák nenaletí. Všetci totiž vidia, že Czech Made Man je zúfalý človek, ktorému nie je čo závidieť. Ani tie milióny. Ale jeho príbeh sa oplatí pozrieť.

  Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators