20 júla 2011

Prečo potrebujeme Cigána?


  Práve teraz, keď celé Slovensko sleduje problémy na Družstevnej ulici v Malackách, prichádza do kín film Martina Šulíka Cigán. Možno si ani neuvedomujeme, aký je dôležitý.

  Netreba sa asi veľmi rozpisovať o tom, že spoločenská atmosféra hustne. Je to zjavné. Vzájomná animozita medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou narastá. Drobné (i keď vážne) regionálne spory sleduje celé Slovensko, nenávisť sa vylieva z internetových diskusných fór aj do reality.

  Kotlebovský výraz "paraziti" sa nám ešte pred pár rokmi zdal surový, dnes sa už ale stáva zaužívaným termínom. Osvojujú si ho aj Bratislavčania, hoci neprispôsobivých vídajú akurát tak v televízii a na Hlavnej stanici. Už akosi nepočuť ľudí, ktorí by o iných nikdy nedokázali hovoriť ako o škodcoch, ktorých sa treba zbaviť. Hlúpy pokrik "my sme tu doma!" sa nestratil tak ako slovenské vlajočky z áut po nevydarenom hokejovom šampionáte.

  Do prostredia vzájomných predsudkov a prázdnych rečí o integrácií a multikulturalizme prichádza najnovší film Martina Šulíka. Cigán strháva masku politickej korektnosti a bez prikrášlení ukazuje sociálne a kultúrne rozdiely medzi "nami" a "nimi". Vždy sme vedeli, že sme iní. Že ich životy nie sú úplne "normálne" a "správne". Ale nevedeli sme presne, čo sa v osadách deje. Šulík nám aspoň niečo odhalil.

  Samozrejme, jeden film neodstráni problémy, ktoré túto spoločnosť traumatizujú, ale aspoň nám umožní trochu spoznať ich svet. Ľudia, ktorí situáciu citlivo vnímajú, sa uistia, že nie sú osamotení. Budú vedieť, že je viac takých, ktorí odmietajú hovoriť o ľuďoch ako o "parazitoch". Ostatní budú môcť v pohodlí multiplexov uvažovať o sebe, o nich, o nás.

  A možno objavia, že naše spolužitie môže zlepšiť len vzájomné poznanie, solidarita a empatia. Možno to nie je bohviečo, ale musí nám to stačiť.

  Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk. Ďakujem.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators