20 júla 2011

Prečo potrebujeme Cigána?


  Práve teraz, keď celé Slovensko sleduje problémy na Družstevnej ulici v Malackách, prichádza do kín film Martina Šulíka Cigán. Možno si ani neuvedomujeme, aký je dôležitý.

  Netreba sa asi veľmi rozpisovať o tom, že spoločenská atmosféra hustne. Je to zjavné. Vzájomná animozita medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou narastá. Drobné (i keď vážne) regionálne spory sleduje celé Slovensko, nenávisť sa vylieva z internetových diskusných fór aj do reality.

  Kotlebovský výraz "paraziti" sa nám ešte pred pár rokmi zdal surový, dnes sa už ale stáva zaužívaným termínom. Osvojujú si ho aj Bratislavčania, hoci neprispôsobivých vídajú akurát tak v televízii a na Hlavnej stanici. Už akosi nepočuť ľudí, ktorí by o iných nikdy nedokázali hovoriť ako o škodcoch, ktorých sa treba zbaviť. Hlúpy pokrik "my sme tu doma!" sa nestratil tak ako slovenské vlajočky z áut po nevydarenom hokejovom šampionáte.

  Do prostredia vzájomných predsudkov a prázdnych rečí o integrácií a multikulturalizme prichádza najnovší film Martina Šulíka. Cigán strháva masku politickej korektnosti a bez prikrášlení ukazuje sociálne a kultúrne rozdiely medzi "nami" a "nimi". Vždy sme vedeli, že sme iní. Že ich životy nie sú úplne "normálne" a "správne". Ale nevedeli sme presne, čo sa v osadách deje. Šulík nám aspoň niečo odhalil.

  Samozrejme, jeden film neodstráni problémy, ktoré túto spoločnosť traumatizujú, ale aspoň nám umožní trochu spoznať ich svet. Ľudia, ktorí situáciu citlivo vnímajú, sa uistia, že nie sú osamotení. Budú vedieť, že je viac takých, ktorí odmietajú hovoriť o ľuďoch ako o "parazitoch". Ostatní budú môcť v pohodlí multiplexov uvažovať o sebe, o nich, o nás.

  A možno objavia, že naše spolužitie môže zlepšiť len vzájomné poznanie, solidarita a empatia. Možno to nie je bohviečo, ale musí nám to stačiť.

  Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk. Ďakujem.


   2 komentárov:

   Tomáš Ulej povedal(a)...

   Cigána asi Slovensko potrebuje, ale čo ma prekvapuje je, aké rozdielne dojmy ten film zanecháva v ľuďoch, s ktorými sa väčšinou v podobných veciach zhodnem. Kým jedným vyráža dych, mne a viacerým ďalším tak maximálne tým, že by sme v živote od Šulíka nečakali taký slabý film. Prial by som si, aby náš názor bol v "menšine" a Cigán zabodoval. Možno je to tým, že od Šulíka čaká človek viac ako len priemer alla Pokoj v duši.

   alias_mk povedal(a)...

   Keby Sulik, alebo ktokolvek chcel natocit film o podstate problemu, musel by sa zamerat na dva fakty, jeden historicky a druhy aktualny. Ten prvy by bol o tom, ako Ciganov pre ich svojsku kulturu a zivotny styl cele starocia v podstate nikde nejako velmi nemilovali, ako ich cele plejady vladcov a vladnych rezimov uz od pociatku ich posobenia v Europe pravidelne davali vyhnat, stinat, alebo vyhlasili beztrestnost za ich zabijanie - zvacsa vtedy, ked ich spravanie prerastlo unosne medze. Akokolvek kruto to znie, bol to ochranny a regulacny mechanizmus, nie nepodobny tomu povodnemu, prirodnemu. Dalsim dopadom bolo, ze v historickej pamati tohto etnika sa po generacia udrziavala hranica toho, co si mohli dovolit - a tomu aj prisposobili svoj vlastny hierarchicky system, kde vajda rozhodoval napriklad o mnozstve populacie v skupine - z pragmatickych ekonomickych dovodov, viac neslo uzivit, ani odviezt na vozoch, ked bolo treba migrovat.
   A sme v sucasnej realite, kde su tieto mechanizmy uz 60 rokov nicene zdanlivo humannou podporou zo strany bielej majority. K tomu sa hlavne v poslednych rokoch pridava kriminalizovanie akejkolvek legitimnej obrany beznych ludi voci ciganskej kriminalite a casto aj obycajnemu zlovolnemu teroru (viem, o com pisem, zazivam to, vidam tu neskryvanu rozkos a pobavenie na tvarach provokujucich ciganskych pubertakov, ked vydesia osameleho cloveka, alebo mu vysypu smeti pred dvere...). Plus necinnost policie a celeho siloveho rezortu statu. Ta cast dokumentu, ktora by zachytavala dnesok, by mala ukazat napriklad to, ako sedia socialne odkazani hladujuci, 100 a viac kilovi ciganski bravovia vo vyboronej nalade v krcme a celej tlupe objednavaju ohnivu vodu za peniaze z nasich dani... A hned potom by mala zavitat k vsakovakym profesionalnym ochrancom ludskych prav, co si z poziaru a jeho zdanliveho hasenia, v skutocnosti z cieleneho rozostvavania Ciganov a Slovakov a ohovarania krajiny v Bruseli urobili svoju blahobytnu zivnost, kde sa rozkradaju velke peniaze, urcene na riesenie ciganskeho problemu, t.j. tych penazi, co nas nimi Brusel podplaca, len aby sme si svojich Ciganov preboha udrzali u seba doma... Tito ludia by si zasluzili velmi tvrde tresty, nieco ako v stredoveku, vyzliect do naha, poliat smolou a vyvalat v peri. A potom vystavit v klietke hanby na namestiach - lebo to su, spolu s politikomi, ti skutocni povodcovia dnesnej mizerie, co na nej profituju najviac. A samozrejme, okamzite sa vratit k po starociam osvedcenym represiam voci rozmahajucemu sa zivelnemu spravaniu jedneho etnika kedze mame tzv. "humanne" casy, uplne by stacilo skoncit s rasovym znevyhodnovanim bieleho obyvatelstva vo vymahani dodrziavania zakonov, a uplatnovat dosledne dodrziavanie voci vsetkym obyvatelom krajiny rovnako. Potom uz p. minister Lipsic nemusel okrem prazdnych silackych reci saskovat s kamerami... A hlavne, ukoncit absurdny stav, kedy je nezodpovedne plodenie deti, co sa o ne nedokazu, (a casto ani v podstate nemaju v umysle) postarat, pre Ciganov vyhodnym biznisom, takpovediac zivotnym stylom, ktory sme im my vytvorili...
   Tak na vase zdravie, snedi mocni chlapi z krcmy pri jazere v Plaveckom Stvrtku...

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators