07 augusta 2011

Nie, slovenské mestá nie sú nudné, škaredé a šedivé


  Nadávame. Nadávame na Slovensko a hlavne Bratislavu. Vraj je tu nuda, všetko je šedivé, škaredé, ľudia sú zlí, nekultúrni a mračia sa na seba. Určite je v tom kus pravdy, ale... Ale ja nevidím dôvod, prečo by sa ma mala zmocňovať akási skepsa. Veď stále medzi nami nachádzam množstvo inšpirácie a krásnych vecí. A to som krátkozraký.

  Podobne optimistická je aj blogerka Marika Majorová, ktorá vo svojom voľnom čase chodí po uliciach Bratislavy a fotí kreatívnych a krásnych ľudí. Nedávno som čítal rozhovor, ktorý s ňou urobili Hospodárske noviny. Podľa nej sú ulice miest galériami, v ktorých sme my všetci návštevníkmi a kúskami umenia zároveň.

  Rozdiel medzi Bratislavou a inými metropolami sveta podľa nej súvisí s našim osobným pocitom slobody prejavu. Pri obliekaní sa totiž stále bojíme, čo by na to susedia, kolegovia, svokra, šéf či frajer povedali.

  Marika mi pripomenula krásne video o blogerovi Scottovi Schumanovi, ktoré som asi pred rokom a pol našiel na YouTube. Aj vďaka nemu som sa začal o žáner fashion blogov zaujímať a istý čas som ich chcel spomenúť aj vo svojej diplomovej práci. (Nakoniec sa tam nezmestili, možno nabudúce.) Každopádne, to video si pozrite:  Schumanov blog The Sartorialist vo mne definitívne zmazal dojem, že móda je len vecou elít, extravagantných návrhárov a vychudnutých modeliek. Vďaka Sartorialistu som mal na monitore fotky obyčajných ľudí, ktorí sú kreatívni, zaujímaví, zábavní a niečo z nich vyžaruje.

  Skúste to aj vy. Nie, nemusíte vôbec zmeniť svoj šatník. Ani ja som ho nezmenil a stále ostávam verný džínsom, teniskám a obyčajnému tričku či košeli. Nechcem od vás nič iné, len aby ste si otvorili Marikin blog Tonbogirl, Sartorialist, Facehunter, Iconia Street Style blog, Wear About alebo ktorýkoľvek iný fashion blog. Otvore si ich a len tak sa na nich motkajte. Muži aj ženy. Všetci.

  Ak to budete z času na čas robiť, možno aj vy začnete v kútiku duše obdivovať vkus a slobodu tých neznámych ľudí na fotografiách. A možno si začnete podobných ľudí všímať aj v uliciach Bratislavy a iných slovenských miest. A snáď potom tu už nebude pre vás všetko nudné, škaredé a šedivé...

  Ak sa vám článok páčil, môžete zaň hlasovať na vybrali.sme.sk a pozrisi.sk. Ďakujem.


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators