14 novembra 2011

Martinčania, sklamali ste ma


  "Slováci na Slovensku sa od iných ľudí vo svete odlišujú najmä jazykom a adresou. Všetko ostatné máme zväčša spoločné."

  - Fedor Gál

  Martinský primátor sa spojil s Bugárom. Keď som tú správu pred týždňom čítal, ničím ma neprekvapovala. Andrej Hrnčiar už v čase, keď šéfoval divadlu, na mňa pôsobil ako politik so všetkým, čo s tým súvisí – teda dobrým aj zlým. Jeho ambícia posunúť sa na celoštátnu úroveň je známa aj menej zasväteným, ako som ja.

  Tu, z prostredia bratislavskej redakcie, som nevidel dôvod, prečo by som mal prikladať nejakú osobitnú pozornosť jeho kandidatúre do parlamentných volieb za stranu Most-Híd. Spomínam si, že som sa v utorok ešte bavil pri čítaní Slotovho článku, v ktorom sa pohoršoval nad tým, že sa niekto „z nás“ spája s maďarskou iredentou. Ďalej som už ale tejto téme pozornosť nevenoval.

  Veľmi nepríjemné bolo neskôr moje zistenie, že pomerne významná skupina Martinčanov považuje rozhodnutie svojho primátora za neprípustnú kolaboráciu s Maďarmi.

  Priatelia moji, nepovedal by som pol slova, keby ste Hrnčiarovi vyčítali chyby, ktoré pri riadení mesta urobil. Neodvážil by som sa protirečiť, keby ste tvrdili, že imidž transparentného primátora je len zásterkou a skutočnosť je úplne odlišná. Nemal by som potrebu ozvať sa, keby ste Mostu-Híd vyčítali čokoľvek, okrem národnosti jeho čelných predstaviteľov. To všetko by totiž bolo legitímne a v niektorých prípadoch aj opodstatnené.

  Počas posledných dní strávených doma som sa rozprával s viacerými z vás a celý čas som v uliciach cítil akýsi matičný smrad. Nemyslel som si, že sa v mojom rodisku stretnem s tak intenzívnymi nacionalistickými a protimaďarskými vášňami.

  V piatok ste Hrnčiara na námestí vypískali. Ja nie som jeho obhajca, len vám musím otvorene povedať, že v mojich očiach ste vypískali sami seba.

  Ak vás tento text zaujal, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk. Ďakujem.      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators