24 novembra 2011

Život je ako byt, z ktorého nemožno dať výpoveď


  Po niekoľkých týždňoch som opäť vzal do rúk korešpondenciu medzi Voskovcom a Werichom, a jedna pasáž ma tak zaujala, že sa o ňu musím s Tebou podeliť.

  Ale pekne po poriadku. Z listov V+W som neprečítal ešte ani dvesto strán a už som s nimi „prežil“ 15 rokov života. Je to fascinujúce. Každý z nich žije v úplne inom svete, dokonca si osem rokov nenapísali ani riadok, ale aj tak im to myslelo stále rovnobežne. Nie rovnako, rovnobežne.

  Voskovcovi na jar 1958 zomrela manželka. Pocítil chudobu aj depresie. V októbri z New Yorku do Prahy napísal:
  „Život je ako byt, z ktorého nemožno dať výpoveď, ale kde má domáci všetky privilégiá. Tam ťa nasťahujú (...) a ani ti nepovedia, aká dlhá je nájomná zmluva. Vysťahovať sa nemôžeš, iba ak tak vyskočiť z okna. (A všetky tie byty sú vysoko.) Domáci ti nikdy nevymaľuje, nezakúri a ani nič neopraví. To všetko musíš sám. A zrazu dostaneš výpoveď, proti ktorej niet odvolania.“

  Tým však Voskovec nekončí a dodáva, že aj zlý byt je lepší ako nič. Aj v ňom totiž človek občas prežije nádherné popoludnia prežiarené slnečnými lúčmi.

  Kamarát, isto aj ty vidíš, aká je tá paralela ohromná. Dal by sa na nej postaviť celý román – o bytoch, ktoré sú plné energie a inšpirácie, alebo o takých, ktoré síce majú plastové okná, plávajúce podlahy a murovanú kúpeľňu, no predsa v nich mrazí. Alebo čo tak napísať trilógiu o život-o-bytoch, do ktorých sme pustili nesprávnych ľudí. Ľudí, ktorí prišli, odišli a nič po sebe nenechali. Ľudí, ktorí sa u nás len opili a povracali, ľudí, ktorí nám poradili, aby sme jednu izbu premaľovali na červeno a my sme ich v naivnej viere poslúchli.

  Každý má len jeden byt. Ty dobre vieš, že ho nemožno vymeniť, predať a ani opustiť a hľadať iný. Môžeme nájsť niekoho, kto nám poradí, ako si ho zútulniť. Priatelia nám môžu darovať pekný obraz, kvet alebo vkusný záves. Všetko ostatné je na nás.

  Volajme to bytový dizajn...


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators