22 januára 2012

Ako lepšie blogovať - 15 rád pre politikov


  Ešte nikdy na Slovensku neblogovalo toľko známych osobností ako dnes. Pred voľbami píšu všetci. Tí, ktorí si November ani nevšimli, tí, ktorí by najradšej na tankoch zrovnali Budapešť, romantické duše aj 99 percent obyčajných ľudí.

  Drahí politici a kandidáti, ja nemám nič proti. Nehnevám sa, že blogujete aj v pracovnej dobe a nebudem zisťovať, či sú vaše texty produktom vášho ducha, alebo ich za vás tvorí armáda asistentov vo volebnom tíme. Som zmierený s tým, že najblíších sedem týždňov budete komentovať aj vývoj počasia.

  Ale mám na vás a vašich pomocníkov jednu malú prosbu: skúste blogovať lepšie. Vyhnite sa školáckym chybám a poučte sa od ľudí, ktorí v blogsfére už nejaký ten rôčik obsmŕdajú. Pri všetkej skromnosti som si dovolil urobiť tento malý prehľad zásad, ktorých by ste sa mohli pridŕžať. Snáď pomôžu vám alebo aj iným začínajúcim blogerom.

  Láska na prvý pohľad

  1. Používajte krátke odseky. Povedzme si to na rovinu: na vzhľade záleží, a preto musíte vedieť urobiť prvý dojem. Aj bez toho, aby človek začal čítať, musí mať pocit, že váš článok je príťažlivý. Urobte mu pekné línie a pamätajte na to, že odsek na webe nesmie mať viac ako 6 riadkov.

  Pán Fico, Paška, Maďarič, Kukla a Kollár, nemusíte ma počúvnuť, ale vedzte, že ľudia na internete články nečítajú od slova do slova, ale len ich očami skenujú. Najväčšiu pozornosť venujú prvej vete v odseku. Vedia to už aj Topolánek či Paroubek, svoje články umne členia na menšie odseky. Hádam nebudete horší.

  (Ale pozor, nepreháňajte to, aby vaše texty nevyzerali ako básne vytrhnuté zo zborníka katolíckej moderny.)

  2. Medzi odsekmi na webe nechávame voľný riadok. Presnejšie, odseky v HTML kóde ohraničujú značky <p> a </p>, ale tým sa nemusíte zaťažovať. Vy máte vedieť riadiť krajinu, nežiadam, aby ste poznali aj jazyk HTML.

  Odseky nemusíme odsadzovať “na prst od okraja”, dobre? Páni Miškov a Ondruš, dohodnime sa, že budeme medzi odsekmi vynechávať len jeden riadok, nie viac.

  3. Používajte medzititulky. Čím kratšie budú odseky, tým ich bude vo vašich článkoch viac. Aby sa z toho človeku nezatočila hlava, po 3 – 5 odsekoch použite medzititulok. Lajknem článok tomu z vás, kto túto vychytávku ako prvý použije.

  4. Text zarovnajte doľava. Nie do bloku, pán Raši.

  5. Ak kopírujete svoj článok z Wordu alebo iného textového editora, dajte si pozor, aby bol na blogu dobre čitateľný. Pán Kollár, Fico a Raši, venujte ešte pred zverejnením pár minút formátovaniu textu. Váš článok bude vyzerať lepšie a čitatelia to ocenia.

  6. Nebojte sa dôležité časti textu zvýrazniť. Nerobte to verzálkami, používajte radšej tučné písmo. Ale pán Maďarič, nevytvárajte dojem, že vo vašom článku je dôležité skoro všetko ;)

  7. Výnimočne môžete použiť aj rôzne farby písma. Len si dajte pozor, aby váš blog nevyzeral ako z cirkusu. Na celom webe používajte maximálne dve až tri farby.

  8. Naučte sa správne vkladať hypertextové odkazy. Určite to nerobte ako páni Hlina, Procházka alebo Miškov. Spôsob pána Ondruša tiež nie je dobrý. Odkazom by totiž nemala byť celá veta, ale len kľúčové slová.

  Drobnosti, na ktorých záleží

  Pán Ksenzsigh, verím, že keď zvládnete prvých osem zásad, nevzdáte to a budete sa chcieť zlepšovať ďalej. Aj vám teda radím:

  9. Interpunkčné znamienka ako bodka, čiarka, bodkočiarka, otáznik či výkričník sa píšu bezprostredne za predchádzajúcim slovom a za sebou majú medzeru. Pani Belousovová, žena, ktorá 10 rokov učila na základnej škole, by to mala vedieť. A lekári tiež, pán Mrázik. Pre oboch dodávam, že pri zátvorkách sa medzera vkladá len pred otváraciu a len za zatváraciu zátvorku – teda (takto), nie ( takto ).

  10. Bodky musia byť tri, iný počet nie je povolený. Pán Hlina, vy rád používate elipsu (teda vypustenie časti textu), ale nerobte to s dvoma či štyrmi bodkami. Pani Vášáryová, sedem tiež nie je správny počet.

  11. Jednotky sa píšu s medzerou medzi číslom a jednotkou. Vynechaním medzery sa vytvorí adjektívum (teda napríklad 5 % = päť percent; 5% = päťpercentný). Páni Mikloš a Štefanec, vy často píšete o ekonomických témach, dajte si na to pozor. Ale týka sa to aj vás pán Fořt.

  12. Spojovník (-) slúži na spájanie slov, pomlčka (–) spája vety. Pán Glváč, ak kandidujete za stranu SMER-SD, mali by ste vedieť, že sa to píše so spojovníkom. Pred ním ani po ňom sa ale medzera nepíše. Viem, že pred voľbami asi nemáte čas čítať knihy, tak si aspoň mrknite Wikipédiu.

  13. Nepoužívajte skratky – najmä nie v nadpise. U nás v SME.sk máme heslo, že za každú použitú skratku v nadpise, zabije Boh mačiatko. Pán Raši, máte radi mačiatka, nie? Pán Nižňan, verím, že aj vy, tak zabudnite na skratku “K NR SR”.

  14. Neignorujte pravidlá slovenského jazyka. Eugen, ako bývalý novinár by si to naozaj nemal robiť. Štatistiky hovoria jednoznačne: ľudia nedôverujú blogerom, ktorí majú v článkoch gramatické chyby.

  Páni Blaščák, Fico a Blaha, nebojte sa písať o eurách tak, ako si žiada slovenčina. Ak budete o našej mene písať s malými písmenami, nijak jej neublížite. A pán Hlina, už dávno vám mal niekto povedať, že Robert Fico sa píše s krátky “o”.

  Už potrebujete len zaujať

  Viem, s gramatikou to nebude ľahké. Chybička sa vždy nájde a možno aj v tomto článku. Určite ale poznáte niekoho, kto by vaše texty ešte pred zverejnením bezodplatne skontroloval. Potom vám už ostáva jediné – zaujať čitateľa.

  15. Napíšte atraktívny titulok. Toto je jedna z najťažších úloh, ktorá pred vami stojí. Aj najväčší grafomani s ňou majú problém. Podstatné je, aby ste čitateľovi v skratke povedali to najdôležitejšie, zaujali ho a dali mu dôvod na to, aby si váš článok otvoril.

  Majte preto na pamäti, že titulok musí byť hovorový. Používajte slovesá, páni Blaha a Pětioký. Páni Drotován a Nižňan, zabudnite na klišé a všeobecne známe pravdy. Tie nech ostanú na bilbordoch.

  Kašlite na metafory. Dámy, neskúšajte zabodovať ani s nič nehovoriacimi a nezrozumiteľnými zhlukmi slov. Pán Slota, nezamlčujte zbytočne podmet. A páni Hlina, Konček a Mrázik, určite nedávajte za titulkom bodku.

  Záverom

  Dámy a páni, kandidáti a kandidátky do predčasných parlamentných volieb. Dúfam, že sa nikoho moja konštruktívna kritika nedotkla, a verím, že si spomenutých 15 rád vezmete k srdcu.

  Môžno si myslíte, že sú to nezmyselné maličkosti, ale verte mi: všetky sú veľmi, veľmi dôležité. Cynik by dokonca povedal, že sa s ich pomocou dá zakryť aj absencia myšlienky v texte. Ak dostanete spomenuté zásady do krvi, stanete sa lepšími a dôveryhodnejšími blogermi.

  Voľby vďaka tomu síce nevyhráte, ale môže vám to pomôcť stúpnuť v očiach niektorých náročnejších čitateľov. Snáď vám to za tú námahu stojí...      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators