01 februára 2012

Slováci využívajú mobilný internet viac ako Česi


  Slovensko patrí medzi lídrov strednej a východnej Európy v používaní mobilného internetu.

  Keď sa na konci roku 2010 novinári pýtali, čo bolo najväčšou udalosťou vo svete technológií a internetu za posledných 12 mesiacov, väčšina odborníkov spomenula iPad a možnosť pridať si facebookovské “like” tlačítko na svoj web.

  Čo ale bolo to naj v roku 2011? Teraz to už nebola žiadna nová hračka, ale skôr fakt, že ľudia stále častejšie surfujú cez mobilné zariadenia - smartfóny a tablety.

  Len za posledný rok sa počet zobrazení slovenských webstránok z mobilných zariadení takmer strojnásobil. Nemožno sa preto čudovať, že sa Slovensko stáva lídrom v strednej a východnej Európe. Podiel mobilných zobrazení stránok u nás dosahuje podľa agentúry Gemius až 4,16 percenta. V Českej republike je dvakrát nižší, dosahuje iba 2,1 percenta, a Maďarsko len nesmelo prekračuje hranicu 1,5 percenta.

  Najmä ráno a večer

  Keď som začal vývoj návštevnosti z mobilných zariadení skúmať podrobnejšie, ukázalo sa, že dynamickejší rast nastal v druhej polovici 2011. Môže to súvisieť s úspechom iPadu 2, lepšou (cenovou) dostupnosťou smartfónov a tabletov na našom trhu a určite aj s predvianočnými akciami mobilných operátorov.

  Spomedzi zariadení robia v našom regióne najväčšiu návštevnosť hračky od Applu. Podľa štatistík Gemiusu bolo najviac zobrazených stránok na iPhone (18,7 %) a iPade (15,4 %). Nasledujú zariadenia od Samsungu, HTC a SonyEricsson.

  Gemius urobil veľmi pekné porovnanie, ktoré nám ukazuje, že užívatelia mobilných zariadení sú online už skoro ráno. Cez deň dominuje používanie klasických počítačov a notebookov, večer sa však ľudia opäť pripájajú častejšie z mobilu či tabletu. Najvyšší počet zobrazení stránok z mobilných zariadení je najmä večer, maximum dosahuje okolo 21. hodiny.  Štyri percentá. No a?

  Ak zo sto návštevníkov tohto blogu sú štyria pripojení z mobilného zariadenia, môže sa to zdať ako zanedbateľné množstvo. Prečo sa teda tejto téme vôbec venujem?

  Webdizajnéri museli v minulosti prihliadať na to, či sa stránka zobrazí korektne aj užívateľom s menším rozlíšením monitora. To už dnes našťastie neriešia, ale stále investujú nemálo energie do optimalizovania webu pre staršie počítače.

  Urobiť stránku, ktorá vyzerá moderne a dobre funguje aj na starých Internet Exploreroch, nie je jednoduché. Našťastie, dnes už len zlomok ľudí využíva tieto prehliadače. Aj samotný Microsoft ich už chce poslať na večný odpočinok, čo dokazuje spustenie webu IE6countdown.com.

  Už v druhej polovici tohto roku by mal byť počet návštevníkov slovenských stránok z mobilných zariadení väčší ako počet návštevníkov zo starých prehliadačov. To však otvára nové výzvy a povinnosti pre developerov: musia urobiť všetko preto, aby ich webstránky boli pohľadné na veľkých monitoroch, tabletoch rôznych veľkostí, aj naozaj malých telefónoch. Väčší priestor určite dostanú technológie HTML5 a CSS3, no východiskom sa zdá byť najmä responsive web design, ktorý využíva napríklad web denníka The Boston Globe (otvorte si ho v novom okne a zväčšujte/zmenšujte ho, nech vidíte, ako sa stránka plynule prispôsobuje veľkosti okna).


  Ďalšie veľmi pekné príklady nájdete napríklad na webe DesignModo

  Samostatnou kapitolou ostáva vývoj mobilných aplikácií. Firmy si totiž nemôžu dovoliť pri spúšťaní každej novej služby vytvárať okrem štandardnej webstránky aj samostatné aplikácie pre dva či dokonca viac operačných systémov. Odpoveďou na tento problém môže byť cross platform development využívajúci frameworky ako Mono či PhoneGap. Ale o tom až niekedy nabudúce.

  Ak sa vám tento článok páčil, môžete zaň hlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem. 


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators