08 marca 2012

Krátko k voľbám


  Nie je ťažké vymenovať dôvody predvolebnej frustrácie a depresie. Veď v každej strane sú samí zlodeji, podvodníci a klamári. Teda to unisono tvrdí remeselník pracujúci aj bez faktúry, mladík, ktorému ocino zohnal "približné" znenie otázok na prijímačkách, aj staršia pani, ktorá má doma pod posteľou odloženú barlu. Síce ju nepotrebuje, ale príspevok poberá. Je radosť žiť v krajine, v ktorej sú ľudia tak citliví na korupciu.

  A teraz vážne. Rozumiem dôvodom, prečo sú ľudia zo spoločenského a politického vývoja sklamaní. Chápem ich potrebu protestovať, vhodiť do urny neplatný lístok či dokončiť revolúciu. Len nevidím dôvod na toľké prekvapenie a zhrozenie z korupcie. Veď sme o nej celé tie roky tušili a čítali. Nezdieľam preto ani potrebu používať slovo gorila pri každej príležitosti. Na takéto mentálne a štylistické skratky nie som odkázaný.

  Áno, Gorila je vážnym zlyhaním systému a niektorých jednotlivcov. Nie je to však jediný problém, ktorému čelíme. Hľadanie potrebných riešení nám neuľahčí detektor, odchod Dzurindu, internetová ústava alebo obmedzenie volebného práva čitateľom bulváru. Aj predstava, že nám v tejto situácii môžu pomôcť jedine nové strany, je smiešna.

  V posledných týždňoch som deprimovaný. Nie kvôli primátom, ale pretože viem, že najhoršie na aktuálnej spoločensko-politickej situácii je to, čo príde po nej. Kvôli tomu pôjdem voliť. Nie preto, aby vyhrali dobrí nad zlými. Ani kvôli menšiemu zlu. Pôjdem krúžkovať tých, ktorí sú mi hodnotovo najbližší. Ľudí, ktorí netrpia intelektuálnou lenivosťou, vedia prinášať riešenia, a nie iba anestetikum ilúzií. Ľudí, ktorí nevnášajú do politiky konšpirácie, moralizovanie, amaterizmus a narcizmus.

  Lístok do urny budem už tradične vhadzovať s istou dávkou sebazaprenia. Ale vďaka týmto kritériám si viem aj teraz vybrať.

  Ak sa vám tento článok páčil, môžete zaň hlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem. 


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators