21 marca 2012

V Bratislave chýbajú mešťania


  Bratislave chýba meštiacky rozmer. To je fakt, ktorý hovorí o tomto meste veľmi veľa.

  Čím je Bratislava iná? Tá otázka sa mi čas od času vracia a nástojčivo si žiadala odpoveď najmä v bežných ľudských okamihoch: keď som tu ako študent prežil svoj prvý víkend, keď som spoznal ľudí, ktorí tu žijú od narodenia, keď som tu prvýkrát ostal na Silvestra či Veľkú noc, keď ma navštívili rodičia alebo priatelia z rodného kraja.

  "Chceš tu ostať bývať navždy?" pýtajú sa. "Áno, plánujem to," odpoviem a pozorne sledujem, aké reakcie to vyvolá.

  Často nazývam môj prenajatý byt domovom, občas v reči dokonca použijem slovné spojenie "my Bratislavčania". Nie preto, že by som bol namyslený paštikár, ktorý zabudol na svoju turčiansku krv, ale jednoducho všetky moje plány sú späté s týmto mestom. A preto ma stále viac zaujíma.

  Včera večer som si uvedomil, že problémom tohto mesta nie je len to, že je malé a šedivé. Že komunisti v ňom zbúrali značnú časť historického centra. Že tu absentuje akýsi lokálpatriotizmus. A že ľudia sú tu menej srdeční. To všetko ovplyvňuje vzťah, ktorý k Bratislave mám. Ale zároveň je to všetko určované iným faktorom.

  "Bratislava nemá meštiacky rozmer," povedal na včerajšej diskusii v Univerzitnej knižnici filozof Miroslav Marcelli. Na jeho vznik by sme vraj potrebovali generáciu Bratislavčanov, ktorých rodičia aj starí rodičia tu prežili celý svoj život. Jeho slová potvrdila aj architektka Henrieta Moravčíková. Dodala, že tu v minulosti boli mešťanmi Maďari a Nemci, ale nahradili ich rurálni Slováci, ktorí meštiacku vrstvu zatiaľ nestihli vytvoriť.

  Po včerajšej diskusii, ktorá bola súčasťou festivalu Ja Bratislavčan, začínam lepšie chápať Bratislavu a detaily, ktoré ma v nej rušia.

  Nech už mešťanov spájame s pozitívnymi či negatívnymi konotáciami, práve oni tvoria mesto. Oni sú garantom kontinuity a určitým stabilizačným faktorom pri jeho vývoji a raste. Mešťania zásadným spôsobom vplývajú na mestskú kultúru a spoločnosť. A práve ich absencia je to špecifikum, ktoré by ste márne hľadali vo Viedni, Prahe či Budapešti.

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators