21 marca 2012

V Bratislave chýbajú mešťania


  Bratislave chýba meštiacky rozmer. To je fakt, ktorý hovorí o tomto meste veľmi veľa.

  Čím je Bratislava iná? Tá otázka sa mi čas od času vracia a nástojčivo si žiadala odpoveď najmä v bežných ľudských okamihoch: keď som tu ako študent prežil svoj prvý víkend, keď som spoznal ľudí, ktorí tu žijú od narodenia, keď som tu prvýkrát ostal na Silvestra či Veľkú noc, keď ma navštívili rodičia alebo priatelia z rodného kraja.

  "Chceš tu ostať bývať navždy?" pýtajú sa. "Áno, plánujem to," odpoviem a pozorne sledujem, aké reakcie to vyvolá.

  Často nazývam môj prenajatý byt domovom, občas v reči dokonca použijem slovné spojenie "my Bratislavčania". Nie preto, že by som bol namyslený paštikár, ktorý zabudol na svoju turčiansku krv, ale jednoducho všetky moje plány sú späté s týmto mestom. A preto ma stále viac zaujíma.

  Včera večer som si uvedomil, že problémom tohto mesta nie je len to, že je malé a šedivé. Že komunisti v ňom zbúrali značnú časť historického centra. Že tu absentuje akýsi lokálpatriotizmus. A že ľudia sú tu menej srdeční. To všetko ovplyvňuje vzťah, ktorý k Bratislave mám. Ale zároveň je to všetko určované iným faktorom.

  "Bratislava nemá meštiacky rozmer," povedal na včerajšej diskusii v Univerzitnej knižnici filozof Miroslav Marcelli. Na jeho vznik by sme vraj potrebovali generáciu Bratislavčanov, ktorých rodičia aj starí rodičia tu prežili celý svoj život. Jeho slová potvrdila aj architektka Henrieta Moravčíková. Dodala, že tu v minulosti boli mešťanmi Maďari a Nemci, ale nahradili ich rurálni Slováci, ktorí meštiacku vrstvu zatiaľ nestihli vytvoriť.

  Po včerajšej diskusii, ktorá bola súčasťou festivalu Ja Bratislavčan, začínam lepšie chápať Bratislavu a detaily, ktoré ma v nej rušia.

  Nech už mešťanov spájame s pozitívnymi či negatívnymi konotáciami, práve oni tvoria mesto. Oni sú garantom kontinuity a určitým stabilizačným faktorom pri jeho vývoji a raste. Mešťania zásadným spôsobom vplývajú na mestskú kultúru a spoločnosť. A práve ich absencia je to špecifikum, ktoré by ste márne hľadali vo Viedni, Prahe či Budapešti.

   5 komentárov:

   w abt povedal(a)...

   Keby som sa mal jednoducho vyjadriť k tomuto problému "mešťanstva", povedal by som, že je to úplný blud. Poznám v meste starých mešťanov, ktoré stále plačú, len sa pozrite ako vyzerá to, alebo ono mesto, je krajšie... A pritom mestá, podobne ako ľudia, nie sú krajšie alebo škaredšie, len sú iné, majú inú históriu. Tak teda čo robia tí "mešťania", prečo sa my dovolávame toho, čo robilo mestá v minulosti? Je to inak, mesto nikomu nepatrí, žiadnej nadradenej vrstve. Práve v pestrosti jeho obyvateľstva je jeho krása a sila, naberá novú krv.

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Nemyslím, že by mestá patrili mešťanom, ktorí by zásadným spôsobom ovplyvňovali jeho vývoj. Developer je vždy mocnejší. Tiež si nemyslím, že problém meštiactva je niečo, čo treba riešiť, zmeniť, ale je tým, čo istým spôsobom charakterizuje toto mesto a život v ňom.

   Bratislava je mestom nomádov, ktorí sú tu len dočasne, a ľudí, ktorí sem prišli len pred pár desaťročiami, najmä po 50. rokoch. Ľudia tu ešte nezapustili korene tak hlboko, nie sú s mestom tak spätí. V tom je Bratislava iná.

   Nechcem absencii mešťanov dávať pozitívne či negatívne hodnotenia. Len vecne vravím, že tu chýba silná generácia ľudí, ktorí by tu mali korene naozaj hlboko a široko zapustené.

   Matej Michlík povedal(a)...

   Tento článok pekne umožňuje vcítiť sa do kože "prišelca", a je dobre, že sa snažíš Bratislave porozumieť, Filip. Neviem, nakoľko Bratislava trpí tým, že v meste v podstate nie sú známe žiadne významnejšie rodiny, resp. meštiacka vrstva. Ona možno už zabudla, aké to bývalo, pretože "prisťahovalecká vlna" :) v 2. polovici 20. storočia bola pre mesto veľkosti BA veľmi neprirodzená, a mesto doslova zavalila.

   Pre ilustráciu, počty obyvateľstva podľa http://sk.wikipedia.org/wiki/Bratislava#V.C3.BDvoj_po.C4.8Dtu_obyvate.C4.BEstva
   1910 - 78223
   1940 - 175362
   1945 - 143227
   1954 - 238118
   1980 - 381186
   1996 - 452288
   2005 - 425459
   2011 - 457246
   2012 - 462603 (neviem odkiaľ je tento údaj)

   Ako vidíš, tak tá generácia s hlbokými a širokými koreňmi práve vzniká... a ešte istý čas to potrvá. Je to smutné, ale taký je život - skutočných starých Prešpurákov je už veľmi málo.

   Takže zakončím, čím som chcel začať, a síce, že na Bratislavu môžeš nahliadať mnohými pohľadmi, pretože v mnohom je unikátna. Napríklad, neviem či si si všimol, ale v mojom úplne neobjektívnom zaujatom hodnotení je napr. najdynamickejším mestom na území bývalého Československa :)

   Veľmi sa tiež teším na električku do Petržalky, pretože sa na nej možno časom obnoví istá forma Viedenskej električky - električkou medzi dvoma hlavnými mestami, to bude snáď až svetový unikát.

   Rado Augustín povedal(a)...

   Filip, http://defile.posterous.com/ako-som-bratislavu-najprv-zneuzil-a-teraz-som :)

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Rado, Matej, vďaka za reakcie. Aj za tie, ktoré zatiaľ prebiehajú na Facebooku: http://www.facebook.com/struharik/posts/290661257674522

   Všetky sú veľmi obohacujúce: pre mňa ako prisťahovalca, pre mňa ako človeka, ktorý sa nikdy odborne nevenoval Bratislave či samotnému fenoménu mesta. Tento článok bol len mojou poznámkou z videného a počutého. Vaše reakcie mu pridali na hodnote.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators