02 apríla 2012

Varovanie: Táto báseň je oplzlá


  Slovenská literatúra - poézia nevynímajúc - bola vždy veľmi cudná. Alexander Matuška o nej napísal, že na "mastné otázky dávala vegetariánske odpovede, ako jej kázal katechizmus". Ľubomír Feldek si tiež povzdychol: "básne, čo redigujeme, sú básne bez tela."

  Až po roku 1918, keď sa slovenská literárna obec zbavila národnooslobodzovacej funkcie, dostala sa do popredia aj téma lásky. Keď v roku 1989 vyšiel v Bratislave výber z modernej slovenskej erotickej poézie, časť čitateľov bola pohoršená - napríklad básňou Taťjany Lehenovej Malá nočná mora (čo bol symbol penisu).

  Tento výber z erotickej poézie som len nedávno objavil v antikvariáte a jeho čítanie ma priviedlo k básni Eva Ave. Vyšla v roku 1942 ako paródia na Kostrovu Ave Eva. Napísal ju známy slovenský spisovateľ (pravdepodobne Ján Smrek) skrývajúci sa pod pseudonymom Cavaliere senza Nome, teda Rytier bez mena.

  Ale kašlime na dlhé rozbory a povedzme to na rovinu: Eva Ave je o tom. Áno, je o sexe, je priama, necudná, niekedy až brutálna. Je autentická a otvorená, nehľadá zjemňujúce synonymá, a preto môže niekoho poburovať. Je dôkazom, že nie všetky slovenské básne sú bez tela.

  Eva Ave rozpráva o milovaní básnika s pannou. Avšak ešte predtým, ako ju v kaviarni spozná, stretne prostitútku, ktorá ho pozýva na hotel. Ju však rázne odmieta:
  Ach, pokoj dajte mi, vy všetky kurtizány,
  za vami netúžim, nehľadám vaše brány,
  ba niekdy chvíle mám, že by som na vás strieľal,
  lebo vy przníte to, o čom som vždy spieval,
  vy magnetizmus žien zabaľujete hlinou,
  skrze vás žena nie je anjelom - lež sviňou.
  Ja viem si svine ctiť, viem, aké sú dnes vzácne,
  ale tie štvornohé sú drahé - vy ste lacné.
  Vy svine dvojnohé, ja vaše mäso nechcem,
  ja k pocte iných žien modlitbu svoju šepcem

  Pokračoval by som v úryvku, ale už o chvíľu prídu škaredé slová, ktoré nie sú v knihe cenzurované (a na tomto blogu doposiaľ boli). No ak si ich chce niekto naozaj prečítať, čo vrelo odporúčam, po 22. hodine si knihu môžete kúpiť :)

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators