04 júna 2012

Prečo sú diskusie na webe plné nenávisti?


  Je naozaj zarážajúce, aký majú internetové diskusie na Slovensku úspech. Len pod článkami na SME.sk pribudne denne viac ako 5000 príspevkov. Pri pohľade na zahraničné médiá vidíme, že ich čitatelia nemajú takú nutkavú potrebu všetko komentovať. Nad touto odlišnosťou by asi nemalo zmysel zamýšľať sa, keby nebola v diskusiách na slovenskom webe tak koncentrovaná nenávisť.

  K úvahám o internetových diskusiách som sa opäť vrátil pri čítaní najnovšej knihy Fedora Gála Několik dnů. Napísal v nej, že ľudia majú len toľko slobody, koľko sami unesú. A tí, ktorí unesú menej, ako by chceli, hľadajú vinníkov vlastnej frustrácie. To nie ja, ale režim, politici, médiá, Rómovia, Židia, Američania, Piano, globalizácia,...

  Súhlasím, že ľudia majú sklon vidieť príčiny vlastných problémy mimo seba. Nemôže byť práve toto dôvod, prečo sa tak masívne zhromažďujú okolo médií, vytvárajú e-dav a v diskusiách pod článkami prejavujú svoje pudy a vášne?

  Podľa Fedora Gála je čítanie internetových diskusií stratou času a energie: "1) Najmohutnejšie zastúpenie v e-dave majú devianti, frustranti a blbci. 2) Nasledujú rasisti a ideologickí fanatici. 3) Závistlivci v rúchu sociálnej spravodlivosti. 4) Významne sú, aj v predchádzajúcich skupinách, zastúpení milovníci konšpiračných teórií. 5) Absolútna minorita sú ľudia, ktorí chcú naozaj diskutovať," myslí si.

  Keď som pred pár týždňami diskutoval na Masarykovej univerzite o budúcnosti médií, jeden z prítomných hostí označil nákladné a únavné administrovanie diskusií slovným spojením "kultivácia hnoja". Samozrejme, do diskusií sa zapájajú aj inteligentní a féroví ľudia, ktorí vedia slušne formulovať svoje názory. Avšak keďže sa niekoľko rokov téme venujem, viem sa s rečami o kultivácii hnoja poľahky stotožniť. Namojdušu výstižné.

  Dialóg, hoci má svoje limity, by nám mal pomôcť porozumieť jeden druhému, nájsť riešenia problémov. Avšak na webových diskusiách taký dialóg nenachádzam. Skôr som konfrontovaný so stovkami monológov, ktoré sa nevyznačujú rozmanitosťou, nemieria k hľadaniu prienikov, ale zato vynikajú v narcizme, útočnosti a netolerancii.

  Diskusie prinášajú aj doplňujúce informácie, konštruktívnu kritiku, alternatívne názory, ukazujú aj radosť ľudí, aj ich vzájomnú podporu... Avšak predovšetkým sú dôkazom toho, ako veľmi dokážu ľudia nenávidieť. Akí sú nahnevaní a závistliví. Aké sú ich obavy, komplexy a nedostatky. Ako vedia obsesívne útočiť, urážať a nespravodlivo kritizovať.

  A podľa mňa sú dôkazom aj toho, akí sú niektorí ľudia nešťastní.

  Článok bol pôvodne zverejnený na blog.sme.sk


      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators