17 júla 2012

5 základných zákonov ľudskej blbosti


  Ľudia nás veľakrát pripravia o čas, peniaze, energiu či dobrú náladu. A neraz sa stane, že nám to urobia aj bez toho, aby tak čokoľvek získali. Prečo? Psychológovia, sociológovia, ekonómovia a mnohí iní ponúkajú rozsiahle odpovede. Taliansky historik Carlo Maria Cipolla (1922-2000) však videl len jedno jediné vysvetlenie: dotyčná osoba je hlúpa.

  Cipollla popri skúmaniu hospodárskych dejín Európy venoval veľa času štúdiu ľudskej povahy. Pozorovaním zistil, že hlúposť je v spoločnosti rozdelená až neuveriteľne rovnomerne. Nezáleží na vzdelaní, kultúre, spoločenskom postavení... Rovnaký podiel hlupákov nájdete vo fabrike ako na univerzite, na webe či v telke, v opere či na futbalovom zápase. Cipolla totiž necharakterizuje ľudskú blbosť na základe IQ, dosiahnutého vzdelania a pod. K problematike pristupuje inak.

  Vo svojej (humornej) eseji Základní zákony lidské blbosti rozdelil ľudí do štyroch skupín: na inteligentných, prostých, lupičov a hlupákov.

  Inteligentní ľudia sú podľa neho tí, ktorí svojím konaním prinášajú zisk (nie nevyhnutne finančný) sebe aj ostatným. Prostí robia sebe škodu, ale druhým prospejú, a naopak, lupiči sú ziskoví na úkor iných. Posledná skupina, už spomínaní hlupáci, škodia sebe aj svojmu okoliu.

  Vo svete pôsobia hlupáci neorganizovane, ale zato veľmi efektívne, preto nám Cipolla vo svojej eseji odovzdal 5 zákonov ľudskej blbosti, ktoré by sme si mali vytetovať na čelo, alebo aspoň napísať do statusu na Facebooku: 
  1. Každý z nás podceňuje počet aktuálne disponibilných hlupákov
  2. Pravdepodobnosť, že určitá osoba je hlúpa, nijak nezávisí na žiadnej inej vlastnosti tejto osoby
  3. Hlúpy človek škodí iným bez toho, aby zároveň dosiahol akýkoľvek zisk pre seba
  4. Ľudia, ktorí nie sú hlúpi, vždy podceňujú škodlivý potenciál hlupákov
  5. Hlupák je ten najnebezpečnejší druh človeka na svete

  Človek ani nemusí myslieť na trollov z internetových diskusií a blogov, aby mu tie slová prišli výstižné.

  Čítajte tiež: V internetových diskusiách sú najmohutnejšie zastúpení devianti, frustranti a blbci

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators