06 augusta 2012

Zmení web spôsob, akým sa učíme?


  Zatiaľ čo je náš minister školstva ohúrený vlastnou genialitou pri svojom ťažení proti gymnáziám, v zahraničí je diskusia o vzdelávaní trochu zaujímavejšia.

  V roku 2020 bude vzdelávanie na amerických vysokých školách mierne odlišné od toho, aké je dnes. Univerzity si osvoja vzdelávanie na diaľku, značná časť štúdia bude individualizovaná, dočkáme sa prechodu k hybridným triedam, ktoré kombinujú domáce online štúdium s menej častými návštevami univerzity. Aspoň to si myslí 6 z 10 odborníkov, ktorých vo svojom výskume oslovila spoločnosť Pew Research Center v spolupráci s Elon University (pdf).

  Ich očakávania na rok 2020 sú skromné, ich túžby ale nie. Uvedomujú si totiž, že metódy vzdelávania na amerických školách uviazli v čase a pre potreby dnešného sveta sú nedostatočné.

  Prstom pritom ukazujú na internet, ktorý môže byť dôležitým činiteľom pri zmene systému vzdelávania. Oslovení odborníci ale dobre vedia, že ani web neprinesie v najbližších rokoch dramatický posun vpred. Univerzity totiž majú v rukách lukratívny monopol na vzdelávanie, a aj preto sú obzvlášť rezistentné voči akýmkoľvek zmenám.

  Skutočným katalyzátorom zmien ale môžu byť podľa respondentov peniaze. Až 75 percent Američanov si myslí, že štúdium je veľmi drahé. Aj preto oslovení odborníci očakávajú, že sa budú stále viac presadzovať lacnejšie online študijné programy.

  Web školy nenahradí

  V tomto bode začína byť téma zaujímavá aj pre slovenského študenta. Ak naozaj bude každý rokom rásť ponuka online vzdelávania, našinec bude mať možnosť študovať v zahraničí bez toho, aby musel investovať peniaze do svojho pobytu v cudzine.

  Nie, internetové kurzy, ktoré napríklad už dnes zadarmo poskytujú takí hráči ako MIT, Harvard alebo Stanford, nepovažujem za náhradu tradičného vzdelávania. Škola je (alebo by aspoň mala byť) ostrovom pozitívnej deviácie, otvoreným priestorom pre dialóg a tvorcom sociálnej siete, z ktorej môže absolvent čerpať po zvyšok života. Toto nové technológie nedokážu nahradiť, ale môžu zásadným spôsobom zefektívniť čas, ktorý v škole trávime.

  Kým ale u nás minister školstva stotožňuje svoje útoky na gymnázia s reformou vzdelávania a je ohúrený vlastnou genialitou, keď chce zaviesť povinnú maturitu z matematiky, v zahraničí je diskusia pestrejšia a ponúka viac impulzov na rozmýšľanie. Z môjho pohľadu napríklad citovaný výskum nerieši len otázku, ako integrovať web do procesu výučby. Otvára skôr diskusiu o tom, či práve prítomnosť nových technológií nie je dostatočným impulzom nato, aby sme sa poctivo zamysleli nad tým, čo v dnešnom svete znamená učiť a čo znamená učiť sa.

  Domáce úlohy inak

  Ako malý príspevok k tejto diskusii by som na záver spomenul slová Ondřeja Šteffla, ktorý v rozhovore pre časopis Respekt povedal: “Americký finančný analytik Salman Khan začal v roku 2006 svoje netere učiť matematiku. Pretože ale býval inde ako ony, točil im krátke videá s výkladom. Keď to zavesil na YouTube, videá mali za krátky čas desiatky tisíc pozretí, a tak mu došlo, že takúto pomoc potrebuje aj niekto iný ako jeho dve netere. Založil internetový projekt Khan Academy a dnes má viac ako sto miliónov pozretí a cez tri tisícky videí,” povedal Šteffl.

  “Niektoré školy na to reagovali veľmi pružne a zaviedli tzv. prevrátenú výučbu. Čo mali kedysi deti ako výklad v škole, to si dnes doma vypočujú od Khana, pretože on má dar vysvetliť to zrozumiteľne a pútavo. A v škole má potom učiteľ čas pomôcť im s tým, čo by inak mali na domácu úlohu - s konkrétnym príkladom, problémom,” dodal.

  O výhodách takéhoto modelu vzdelávania sa asi nemusím podrobnejšie rozpisovať.

  Ak sa vám tento článok páčil, môžete zaň hlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem. 


   6 komentárov:

   rombaran povedal(a)...

   nuž, je otrasnou vizitkou nášho vysokého školstva, že napriek množstvu rôznych projektov zameraných na zavádzanie elearningu a tomu adekvátnemu množstvu strovených finančných prostriedkov, nepoznam jednu univarzitu z jedným konkrétnym učiteľom, ktorý by celú svoju ročnú prednášku nahral a ponúkol svojim študentom, aby sa najskôr doma pripravili a na prednášku - cviko už chodili pripravení. treba dodať, že zavedenie tohto modelu - teda doma sa pripravujem, v škole konzultujem, diskutujem, bádam narazí u nás aj na problém na strane žiakov a študentov. vysokoškolský študent, ktorý úspešne prešiel predchádzajúcimi 13 rokmi základnej a strednej školy, kde z neho úspešne vytriasli všetok záujem o učenie sa pre vedomosti, chuť sa pýtať a tiež v ňom zničili sebaovládanie sa doma pripravovať má veľké problémy sa na takúto zmenu adaptovať.

   januska66 povedal(a)...

   rombaran - ja som minuly rok viedla jeden predmet, ktory bol zaroven aj mojou diplomovou pracou a bolo to presne tak, ze vsetky materialy boli dostupne dopredu, vratane prednasok, studenti sa mohli pripravit a na cviceniach sme uz riesili konkretne problemy.. zaujem aj spatna vazba vynikajuca, vsetci spokojni :) verim, ze aj teraz pocas mojho doktorandskeho studia budeme v takejto vyucbe pokracovat.. nasu katedru najdes na www.mediamatika.sk :)

   rombaran povedal(a)...

   wav, klobuk dolu januska66, ta stranka je vyborna, asi najlepsia webstranka slovenskeho univerzitneho pracoviska, ktoru som mal doposial moznost vidiet aj ked priznam sa, ze so slovom mediamatika sa stretavam prvy krat v zivote. bolo by skvele precitat si o vasej skusenosti s tymto sposobom vedenia studentov na nejakom blogu. som rad, ze napriek mojej skepse voci slovenskym studentom to zafungovalo. aj ked celkom dobre nechapem, ci ste to robila ako studentka. okrem vas sa mi na facebooku ozval este dalsi clovek, ktory sa o nieco podobne pokusa na katedre vyucovania a didaktiky informatiky na matfyze v bratislave. tak teda mame aj prve lastovicky, zatial ale trochu utajene. ale hadam sa zverejnite a zacne sa o tom v akademickych kruhoch debatovat.

   rombaran povedal(a)...

   moj pohlad na vec - http://romanbaranovic.wordpress.com/2012/08/08/flippnite-si-triedu/

   Filip Struhárik povedal(a)...

   Roman, ďakujem za reakciu na tvojom blogu. Len jedna krátka poznámka: nesťačí flippnúť vyučovanie, aj keď pozitíva takéhoto vyučovania podľa mňa presahujú jeho negatíva. Zmena musí byť postupná, komplexná. Musia byť na také niečo pripravené aj učebné materiály a pod.

   Ešte jedna vec, ktorú treba mať na pamäti: deti zvládnu samoštúdium doma, no už v momente, keď si sadajú k učivu, musia v preberanej problematike vidieť zmysel. Nestačí im len opakovať "ak sa nebudeš učiť, v živote to nikam nedotiahneš", ale treba povedať presne, aký zmysel má, že sa učíme výrokovú logiku, katolícku modernu, redoxné reakcie... Ak deti nevidia v učive zmysel, učenie sa stáva nezmyselnou činnosťou. A do nezmyselných činností sa nikomu nechce...

   rombaran povedal(a)...

   jasne, s oboma bodmi suhlasím a presne vystihujú časť podstaty dnešných problémov v školstve - dnešné deti a mladí ľudia očakávajú, že sa budú učiť zmysluplné veci metódami a nástrojmi, ktoré sú im blízke a sú súčasťou ich života. samostatná práca na domov v podobe prevráteného vyučovania je niečo, čo môže fungovať, ak je súčasťou vzdelávacieho procesu od začiatku.

   Zverejnenie komentára

      
     Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Dcreators